"80 százalék esély van arra, hogy ahogyan az omikron vagy a SARS-CoV-2 vírus fejlődik, egyre kevésbé virulens változatokat fogunk látni" - mondta a Moderna vezérigazgatója. Hozzátette, hogy nem szabad azért figyelmen kívül hagyni azt a 20 százalékot sem, amely szerint egy az omikronnál is virulensebb változat jön létre.
"Szerencsénk volt, hogy az omikron nem volt nagyon virulens, de még így is emberek ezrei halnak meg naponta a bolygón miatta" - mondta Stephane Bancel a CNBC cikke szerint.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint az elmúlt hét napban világszerte 15,47 millió új megbetegedést jelentettek, ugyanebben az időszakban 73 162 haláleset történt. Az omikron változat ragályosabb a deltánál, ugyanakkor kevésbé súlyos megbetegedést okoz, az általa jelentett veszély csökkenőben van.
Tedrosz Gebrejeszusz, a WHO vezetője ugyanakkor arról nyilatkozott januárban, hogy veszélyes lenne azt hinni, a végéhez közeledik a pandémia.
Ő épp azt mondta, távol állunk a pandémia végétől, mivel az omikron terjedése új variánsok létrejöttéhez fog majd vezetni. Anthony Fauci, a Fehér Ház vezet orvosi tanácsadója is azt mondta, nyitott kérdésként tekint arra, hogy az omikron elhozza-e a járvány végét.
Januárban a Moderna bejelentette, hogy klinikai vizsgálatot indított egy olyan emlékeztető injekció biztonságosságának és hatékonyságának tanulmányozására, amely kifejezetten az omikron változatot célozza. A vizsgálat első résztvevője a vállalat szerint már megkapta az omikron-specifikus emlékeztető injekció egy adagját. Várhatóan mintegy 600 felnőtt, 18 éves és idősebb résztvevőt vesznek fel a vizsgálatba, akiket két csoportra osztanak.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!