Brit kutatók vizsgálatai szerint az omikron nevű vírusvariáns nagyobb valószínűséggel fertőzi meg a torkot, mint a tüdőt, ami szerintük magyarázatot adhat arra, hogy a kórokozó miért terjed gyorsabban a korábbi változatokhoz képest.
A témában készült új vizsgálatok eredményeit a The Guardian foglalta össze, amit a Hvg.hu szemlézett. Mint írták, hat különböző tanulmány is arra jutott, hogy a Dél-Afrikából származó variáns elsősorban a felső légutak sejtjeit támadja, nem pedig a tüdő mélyén lévőket.
Deenan Pillay, a University College London virológusa arról beszélt a brit napilapnak, hogy az omikron nagy valószínűséggel kevésbé veszélyes az egészségre, mint a korábban felfedezett és elterjedt variánsok. Abban viszont nincs kérdés szerinte, hogy
az újfajta vírusváltozat több sejtet tud megtámadni.
Az említett hat kutatás egyikét a liverpooli Molekuláris Virológiai Kutatóközpont végezte. Ők azt találták, hogy az omikronnal fertőzött egerek tüdeje kevésbé károsodott a megfigyelési időszak alatt, nem veszítettek annyi súlyt, emellett a tüneteik is enyhébbek voltak, mint más törzseknél. (Az eredményeket egyelőre nem ellenőrizték külső csoportok.)
A szakértők szerint a kedvező eredmények ellenére nem szabad lazítani a védekezésen, mert az omikronról továbbra sem tudunk eleget, a variáns pedig továbbra is veszélyt jelenthet azokra, akik valamilyen egészségügyi problémával küzdenek.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!