A balesetet szenvedő négyes reaktor fölé 1986-ban 206 nap alatt húzták fel a betonkoporsót, amelyre 2016-ra került fel a világ egyik legnagyobb építménye, az acélkupola. Alatta azonban továbbra is megtalálható a betonszarkofág, amelyet már 2006-ban el kellett volna bontani, állapota ugyanis folyamatosan romlik. Most kiadták az első engedélyeket az acélkupola alatti takarítás megkezdéséhez – írja az Index.
Az SSE Chernobyl NPP feladata lesz a csernobili négyes reaktor fölé emelt betonszarkofág elbontása és a bontott szarkofágból származó, illetve jelenleg is alatta található nukleáris hulladék kezelését. A vállalat augusztus 20-án kapta meg az engedélyt a munkák megkezdésére. A munka következő fázisokból áll:
- a betonszarkofág leszerelése
- a szarkofág belsejéből a radioaktív hulladék kitakarítása
- az épület maradványainak eltávolítása
- a reaktorok lebontása
A munka évtizedekig is eltarthat, de az acélkupola a tervek szerint 2117-ig biztosít védelmet, de a betonburkolat jó esetben 2023-ig fogja bírni a jelenlegi körülmények között, addig kell megoldani az alatta található négytonnányi radioaktív por és körülbelül 630 ezer köbméter nukleáris hulladék kipucolását.
A csernobili atomerőmű négyes reaktorblokkjában 1986. április 26-án, hajnali 1 óra 23-kor történt robbanás, amelyet a világ második legsúlyosabb atomkatasztrófájaként tartanak számon a majaki után.