Eddig ismeretlen emberfaj koponyáját találhatták meg Kínában, amely 1933 óta több mint 70 évig rejtve volt.
Mint az Infostart is korábban hírül adta, a kínai és nyugat-európai kutatók a homo longi, azaz sárkányember nevet adták neki a 146 ezer éves lelet alapján, és szerintük a felfedezés átírhatja az emberi evolúció történetét.
Az InfoRádiónak nyilatkozó Mester Zsolt régész docens (ELTE) szerint az előember és a homo sapiens közötti változatról van szó.
"A híradásokból azt tudjuk, hogy egy hídépítő munkás bukkant rá a leletre, és úgy ítélte meg, hogy ez még hasznos lehet a családnak, ezért elrejtette, lehet, hogy a japán invázió elől. Családi titokként a 2010-es évek elejéig őrződött, akkor került tudósok kezébe; egy ilyen véletlen, egyedi leletről van szó, amely viszont kiemelkedik a teljességével" – fogalmazott arra utalva, hogy egy hiánytalan koponyáról van szó, nem egyszerűen töredékről.
Londoni tudósok azt is felvetették a koponyát vizsgálva, hogy ez a felfedezés az evolúció történetét is átírhatja. Ezt kommentálva Mester Zsolt azt mondta, minden ilyen átírhatja.
"Ha csak az ember fejlődésének történetét nézzük, az nagyjából 7-8 millió évet ölel fel a jelenlegi tudásunk szerint, ennyi idővel ezelőtt jelent meg a két lábon járó ember. A homo nemzetségű emberelődök fejlődése is 3 millió éves, ami szintén olyan hosszú idő, hogy a fejlődésnek csak néhány elemét ismerhetjük;
olyan, mintha egy 12 részes filmsorozat különböző epizódjaiból néhány kockát vetítenének le nekünk, és aztán meg kellene mondani, mi a történet"
– vázolta.
A "sárkányember" koponyája egy 50 év körüli férfié lehetett. Szemgödrét egy nagy, vaskos, csontos ív veszi körbe, ami a pekingi előembernek is az egyik jellemzője, valószínű tehát Mester Zsolt szerint, hogy a pekingi előember leszármazottja lehet a sárkányember.
"Ők már megváltoztak valamennyire biológiailag az Afrikából érkezett őseikhez képest, és emiatt különböznek a többi, Európába jutott és Afrikában maradt emberelődtől" – ecsetelte, megjegyezve, hogy a fejlődési út Ázsiában is nagyjából hasonló lehetett, mint Afrikában vagy Európában, de a mód nem ugyanolyan.