Nagyon sokféle módon at agyunkra a koronavírus: egy kutatás most 2020 júliusa előtt diagnosztizált betegek tüneteinek elemzésével igyekezett feltárni, pontosan milyen tüneteket alakíthat ki a fertőzés. 30 ország több mint 105 ezer akut koronavírusos tüneteket produkáló páciensének adatait elemezték, a leggyakoribb tüneteknek pedig a következőket találták:
- szaglásvesztés 43%
- gyengeség 40%
- fáradékonyság 38%
- ízlelésvesztés 37%
- izomfájdalom 25%
- depresszió 23%
- fejfájás 21%
- szorongás 16%
"Arra számítottunk, hogy a neurológiai és pszichiátriai tünetek gyakoribbak lesznek a súlyos Covid-19-es esetekben, de ehelyett azt találtuk, hogy egyes tünetek gyakoribbnak tűntek az enyhe esetekben" – mondta el a kutatás kapcsán Jonathan Rogers, a tanulmány vezető szerzője. Megállapítása szerint nem kivételes eset az, ha a fertőzés at az agyműködésre, hanem inkább ez az általános – írja a Sky News.
Jó hír a rosszban az, amit egy másik, független kutatás felderített:
az előzetes megfertőződés, úgy tűnik, 10 hónapnyi védelmet tud biztosítani az újrafertőződéssel szemben.
A kutatók idősotthonok lakói és dolgozói körében vizsgálták a megbetegedések alakulását: úgy találták, hogy azoknak a bentlakóknak, akik korábban megfertőződtek már koronavírussal, az október-február közti időszakban 85 százalékkal kisebb esélyük volt arra, hogy ismételten megbetegedjenek. A dolgozók körében 60 százalékkal volt alacsonyabb az esély erre.
Mind a két csoportban tapasztalt eredmény erősen valószínűsíti, hogy az előzetes fertőzés komoly védelmet nyújt, a dolgozók ugyanakkor nem csak az otthonban teszteltethettek, így esetükben lehetséges, hogy egyes pozitív eredmények nem kerültek be a statisztikába, így nehezen lehet a kétféle eredményt összehasonlítani.
Az mindenesetre bizonyos, hogy a kétszeres megfertőződésre való esély alacsony, főként, ha figyelembe vesszük hogy az otthonok lakói idős, gyengébb immunrendszerű emberek.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!