A kutatásban 17 országból származó 40 tanulmány adatait összesítették. A The Lancet Global Health című folyóiratban publikált eredmények szerint a járványügyi korlátozások, a terhesgondozás menetének megzavarása, az egészségügyi intézmények felkeresése miatti félelem mind hozzáadódtak a várandóssági kockázatokhoz, világszerte rontva a kismamák és a magzatok életkilátásait.
"A koronavírus-járvány súlyos hatással van az egészségügyi rendszerekre" - mondta Asma Khalil, a londoni St George's Hospital Medical School munkatársa, aki a vizsgálat társvezetője volt. A szakember szerint
a kialakult helyzet anyák és csecsemők amúgy elkerülhető halálához vezetett, különösen az alacsony és közepes jövedelmű országokban.
A kutatók általános növekedést mutattak ki a halvaszületések és az anyai halálozások kockázatában és megállapították, hogy a szegényebb országokat aránytalanul nagyobb mértékben sújtja a probléma.
Az elemzett adatok szerint a járvány előtti időszak több mint 198 ezer várandóssága 1325 halvaszületést eredményezett, míg a járvány idején több mint 168 ezer 1099-et. Az anyai halálozások száma a járvány előtti 2,2 millió terhességből 698 volt, a járvány alatt vizsgált több mint 1,2 millió várandósságból 530.
Az anyák mentális egészségét vizsgáló tíz tanulmányból hat állapított meg növekedést a szülés utáni depresszió, az anyai szorongás, vagy mindkettő előfordulásában.
A tanulmány nem vizsgálta, hogy a koronavírus-fertőzöttség önmagában milyen közvetlen hatással van a terhességre.