Az űrkutatásért felelős miniszteri biztos, Ferencz Orsolya az InfoRádióban felidézte, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2019 novemberében jelentette be, hogy Magyarország egy második kutatóűrhajóst kíván felküldeni a világűrbe, majd az ennek érdekében, a Roszkoszmosszal (Orosz Szövetségi Űrügynökség) folytatott tárgyalások során megerősítést nyert: lehetőség van erre.
A tárgyalássorozat egy hosszadalmas szakmai egyeztetést jelent, miután nagyon sok paraméter befolyásolja egymást: amikor egy kutatóűrhajós megy fel, a kutatóprogram határozza meg, hogy mennyi időre van szüksége az űrállomáson, a kutatás szempontjából pedig nem mellékes, hogy milyen startidőpontok jöhetnek szóba – magyarázta a miniszteri biztos. Magyarország számára most a legfontosabb, hogy a program minden tekintetben optimális tudományos tartalmat nyújthasson.
A toborzásra viszont csak azt követően kerülhet sor, amikor a program tartalma végleg eldől.
Magyarország számára három nagy tématerület is kínálkozik, amelyek esetében már két évben belül komoly kutatásokat hajthat végre a világűrben:
- az űrélettani és gyógyszerészeti, űrkémiai kutatások köre
- az anyagtudományok tárgyköre
- a Föld környezetének vizsgálata, és a felső légköri folyamatok diagnosztizálása
A szakember megjegyezte, az ezekhez tartozó kiegészítő eszközök fejlesztésében, a kommunikáció, az adatrögzítés és -továbbítás területén nagyon komoly képességei vannak a magyar cégeknek és kutatóhelyeknek.
Az űrhajósokkal szemben támasztott feltételrendszer szinte minden esetben azonos – tette hozzá Ferencz Orsolya. Így természetesen meg kell felelni néhány fizikai paraméternek, egész egyszerűen a kabinba be kell tudni férni. Előnyt jelent továbbá a műszaki vagy természettudományos végzettség, de az sem árt, ha van néhány éves szakmai tapasztalat hasonló kutatások terén. Valamint a nyelvtudás is elengedhetetlen, így a Roszkoszmosz esetében az orosz nyelv ismerete.
Közben az Európai Űrügynökség is toboroz űrhajósokat, és március 31-én kezdődik a hatlépcsős kiválasztási folyamat. A kormánybiztos kiemelte, miután Magyarország az Európai Űrügynökségnek teljes jogú tagja, minden magyar állampolgár számára is megnyílt ez a lehetőség.
„Aki úgy érzi, nyugodt lélekkel jelentkezzen.”
Nehézség a leendő magyar kutatóűrhajós programhoz képest, hogy itt sokkal nagyobb népességből választják majd ki a leendő űrhajóst.
A két program ugyanakkor nem versenytársa egymásnak, hanem kiegészíti egymást. „Nagyon örülnék, ha az ESA válogatásán a jelöltek közé be tudna kerülni magyar jelentkező, amihez minden támogatást megadunk.”