Megkezdték a Magyarországon a Richter által gyártott koronavírus-gyógyszer klinikai vizsgálatait. A remdesivirt 2000 súlyos, kórházban ápolt covidosnak adják be. Ha a vizsgálat sikeres lesz, elindulhat a gyógyszer törzskönyvezése.
"Minden gyógyszer kipróbálása, bevezetése úgy zajlik, hogy a klinikai vizsgálat keretében embereken is kipróbálják a készítményt, most is így történik, az OGYÉI a hét elején adott engedélyt rá" – rögzítette az InfoRádió megkeresésére Szentiványi Mátyás, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főigazgatója.
Jelenleg
hét intézményben ápolják az érintett középsúlyos vagy súlyos betegeket
– tette hozzá.
Akkor tekintik majd sikeresnek a vizsgálatot, ha több a jótékony hatása, mint a kedvezőtlen mellékhatás. A klinikai teszt végén a gyártó értékeli az adatokat és dönt, hogy mi legyen a készítmény további sorsa. Ha megfelel a készítmény, beadja törzskönyvezésre, engedélyezésre a hatóságokhoz.
A remdesivir csökkenti a halálozások számát és a kórházban tartózkodás idejét, mint Szentiványi Mátyás fogalmaz, "a betegek egy csoportjánál kedvező hatású", mellékhatásai nem haladják meg a pozitív hatásokat. A szer
csak kórházban
érhető el, kezelőorvos felügyelete mellett, patikában nem hozzáférhető, injekciós készítmény.
Nem túl biztató hír ugyanakkor, hogy a klinikai vizsgálat akár fél-egy évig is elhúzódhat, az engedélyezés csak utána kezdődhet. A remdesivir ugyanakkor importból most is hozzáférhető a magyar egészségügy számára.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!