Nyitókép: INACH

Fontos evolúciós lépcsőfokról tudtak meg többet

Infostart / MTI
2020. június 13. 07:55
Egy 74 millió évvel ezelőtt élt kistestű emlős fogait fedezték fel a kutatók Patagónia chilei részén: ez a legrégebbi ilyen típusú lelet, amelyet a dél-amerikai országban találtak.

A Chilei Antarktiszi Kutatóintézet (INACH) közlése szerint a Magallanodon baikashkenke nevű faj egyik példányának apró fogait a Torres del Paine Nemzeti Park szomszédságában zajló ásatások során fedezték fel.

A Chilei Természettudományi Múzeum közleménye szerint a kistermetű emlős a mai Patagónia területének déli részén élhetett a késő kréta időszakban, dinoszauruszok, krokodilok, teknősök és madarak társaságában.

A

chilei és argentin szakemberek szerint a faj a Gondwanatheria nevű korai, mára kihalt emlőscsoportba tartozott, amelynek ez a legdélebben feltárt lelete.

Alexander Vargas, a Chilei Egyetem kutatója szerint a Magallanodon baikashkenke egy evolúciós lépcsőfok volt a tojásrakó emlősök, úgymint a kacsacsőrű emlős és az erszényes emlősök között.

A szakember szerint

az apró emlős nem rágcsáló volt, de a rágcsálókra jellemző rágófogai alakultak ki.

A Chilei Antarktiszi Kutatóintézet szerint a kréta kori Gondwanatheria-leletek rendkívül ritkák, különösen Dél-Amerika déli részének ezen a területén.