Nem kizárólag az időseket és a krónikus betegeket érintheti súlyosan a koronavírus - derül ki a The Washington Post Index által is idézett összeállításából.
Amerikai orvosok több fiatal, tünetmentes embernél is találtak vírust úgy, hogy ezek az érintettek kevéssel később sztrókban meghaltak.
A sztrók és más, agyi sérülések mellett megfigyelték már – erről Müller Cecília országos tisztifőorvos is beszélt –, hogy a test más részein is alakulhatnak ki vérrögök, és a szívprobléma sem kizárt, de minden szervre hatással lehet a fertőzés.
Sztrók egyébként úgy alakul ki, hogy az agyi ereket vérrög zárja el, ami enyhébb esetekben magától megoldódik, és nem hagy maradandó nyomot, de súlyos esetekben, ha néhány órán belül nem kezelik, maradandó bénulást, beszédzavart vagy akár halált is okozhat.
A koronavírus és a sztrók kapcsolata tudományosan még nem bizonyított,
de egyre több az ilyen eset, harmincasoknál, negyveneseknél is, ráadásul a vérrögök nem az artériákban, hanem a vénákban keletkeznek, ami miatt a kezelés nehezebb is.
Sherry H-Y Chou, a Pittsburgh-i Egyetemi Kórház neurológusa szerint az az egyik fő kérdés a koronavírusos sztrókbetegekkel kapcsolatban, hogy vajon ezeket a problémákat az okozza-e, hogy a koronavírus közvetlenül a véredényeket támadja, vagy a fertőzés ellen harcoló immunrendszer túlműködése nyilvánul-e meg a vérrögképződésben.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!