Nyitókép: MTI/EPA/NASA – képünk illusztráció

Magyar világszabadalmat tesztelnek az űrben

InfoRádió
2020. március 15. 21:22
Élettartamának felénél jár a december 6-án pályára állított két magyar műhold, az ATL-1 és a SMOG-P. Mindkettő folyamatosan küldi az adatokat a Földre. Az InfoRádió Szigma - a holnap világa című magazinműsorának Temesi Ottó, az ATL-1 műhold anyagtudományi kutatását végző H-Ion Kft. kutatás-fejlesztési igazgatója beszélt a részletekről.

Alapvetően elliptikus pályán halad az ATL-1 és a SMOG-P, 350-400 km távolságra a Föld felszínétől - mondta el az InfoRádióban helyzetjelentést adva Temesi Ottó, az ATL-1 műhold anyagtudományi kutatását végző H-Ion Kft. kutatás-fejlesztési igazgatója.

"A sebességük 2,2 km/s, ami eléggé nagy sebességnek számít a hétköznapi sebességviszonyokhoz képest"

- tette hozzá.

A SMOG-P-ben megtestesülő eredményt a Műegyetemen jelentős munka előzte meg, a földfelszín rádiófrekvenciás szennyezettségét figyeli.

"Ennek számos szerepe van, hiszen a műholdak kommunikációjában is fontos" - indokolt.

Az ATL-1 műhold esetében egy anyagtudományi kutatás-fejlesztési eredményt tesztelnek a világűrben.

"Több szempontból is fontos,

teljesen magyar kutatás,

számos partnerral megvalósítva. Elsődleges szerepe a műholdon található akkumulátorok temperálása, szigetelése. Mivel egy ilyen műholdon nagyon kell takarékoskodni, az eszközön egy 1 milliméteres rétegről van szó, ez végzi az akkumulátor temperálását" - ecsetelte.

A szigetelőanyag 100 százalékban alumínium-oxid, az anyagcsalád újdonsága az, hogy nanostrukturált.

"Világújdonság, szabadalmaztatása folyamatban van. Nagyon sok lehetőség van benne, 1500-1800 fokon is tesztelhető akár, innentől pedig űripari alkalmazásra is kimehet" - húzta alá.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
ATL-1 műhold - Temesi Ottó
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást