Fajtavédő program indult a rákosi vipera megmentése érdekében. A kezdeményezést a magyar gerinces fauna legveszélyeztetettebb fajának és életterének védelmében indították – mondta az InfoRádiónak nyilatkozó Halpern Bálint, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) munkatársa, az Európai Unió LIFE-projekt programvezetője.
A szakember elmondása szerint a magyar gerinces fauna egyik legritkább tagjának érdekében indult védelmi erőfeszítésnek két hasonló uniós finanszírozású etapja volt már. A most induló programmal pedig az a szerencsés helyzet állt elő, hogy újabb ötéves periódust finanszíroz nagy mértékben az Európai Bizottság.
Halpern Bálint arról is beszámolt, hogy Magyarországon hol lehet a rákosi viperával találkozni: "Ritkasága egyik oka, hogy az élőhelyét átalakítottuk. Jellemzően gyepes élőhelyeken fordult elő, a gyepkezelés, a gépi kaszálás viszont hátrányosan érintette az állományát. A 2000-es évek elején, amikorra a teljes kipusztulás fenyegette, komoly erőfeszítésekbe kezdett az állami természetvédelem, valamint a civil szféra" – fogalmazott a szakember.
Megkezdődött például a Rákosivipera-védelmi Központban a tenyésztése, uniós támogatású program keretében. A projekt által pedig mára odáig jutottak, hogy a viperákat szabadon tudták engedni néhány nemzeti parkban.
"Nagyon sok tudás gyűlt össze, és látjuk, hogy mi kell még ahhoz, hogy garantált legyen a faj túlélése hosszabb távon, ennek a komplex és költségigényes intézkedéscsomagját fogalmazták meg egy pályázatban" – magyarázta a programvezető.
Halpern Bálint hozzátette, a most induló programmal igyekeznek a rákosi viperákat kedvezőbb helyzetbe hozni, növelve az élőhelyük kiterjedését.