A leleteket Idaho nyugati részén, Cottonwood város közelében, a Salmon folyó mentén lévő Cooper's Ferry régészeti helyszínen találták. Korukat radiokarbonos kormeghatározással állapították meg.
Már akkor jelen voltak a területen emberek, amikor Észak-Amerika nagy részét még vastag jégtakaró borította, a vidéket pedig hatalmas emlősök, mamutok, masztodonok, kardfogú macskafélék, rövidfejű medvék, lovak, bölények és tevék járták a jégkorszaki vidéket.
A Cooper's Ferry területéről származik Amerika legkorábbi, radiokarbonos módszerrel meghatározott korú régészeti lelete
- közölte Loren Davis, az Oregon Állami Egyetem antropológusa. Hozzátette: a bizonyítékok alapján a területen 16 600-15 300 éve éltek emberek először, majd mintegy 13 300 évvel ezelőtt többször visszatértek.
A legrégebbi tárgyak között van négy, vágásra és vésésre használt éles kőlemez, valamint 43, kőeszközök készítéséből hátramaradt kőforgács. Emellett állati csonttöredékekre és lófogak maradványaira is bukkantak. Faszenet, hevítés nyomát viselő köveket, tűzrakóhelyet és ételkészítésre utaló nyomokat is találtak.
Az emberi faj először nagyjából 300 ezer éve jelent meg Afrikában, később onnan terjedt el világszerte,
azonban a mai napig tudományos vita folyik arról, hogy az emberek mikor érkeztek először Amerikába az egykor Szibériát Alaszkával összekötő szárazföldi hídon át. Az új felfedezések azt a hipotézist támasztják alá, amely szerint az eredeti, lefelé tartó vándorlás útja a csendes-óceáni partvidéken haladt, nem pedig egy belső szárazföldi, jégmentes folyosón, ahogy sok kutató véli.
Cooper's Ferry a Columbia folyó medencéjének felső részén helyezkedik el, Loren Davis vélekedése szerint
a folyó biztosíthatta az első amerikaiak számára az útvonalat a kontinentális jégtakarótól délre fekvő belső területek felé.
A 16 ezer éves kőeszközök és állati csonttöredékek betekintést nyújtanak abba, hogyan vándoroltak az emberek arra a vidékre.
Az antropológus szerint a Cooper's Ferry területét lakó emberek vadászó és gyűjtögető életet éltek, nagy valószínűséggel kis, legfeljebb 25 fős csoportokban. Évente többször indultak útnak, hogy eljussanak az élelemforrásokhoz.