A candida auris 2009-ben fedezték fel Japánban, ahol egy idős, krónikus beteg füléből izolálták – mondta az InfoRádiónak Szlávik János főorvos. Az Egyesített Szent István és Szent László Kórház infektológiai osztályának vezetője hozzátette: a környezetünkben mindenhol előfordul, rendkívül ellenálló a használatban lévő gombaölő szerekre.
A szakértő kiemelte: a mezőgazdaságban nagyon elterjedt a gombaellenes kezelés, aminek következtében szelektálódnak olyan fajok, amelyek rezisztensek a gombaölő szerekre, ilyen a candida auris is.
A gombafaj többnyire a gyenge immunrendszer miatt tud elszaporodni, de egészséges emberek is lehetnek hordozói.
Az idős, beteg embereknél az esetek közel felében a fertőzés végkimenetele halálos. Rendkívül nehéz diagnosztizálni – hívta fel a figyelmet Szlávik János. Magyarországon még nem fordult elő a betegség, a legtöbbet az Egyesült Államokban regisztrálták, Ausztriában pedig egyetlen egy esettel találkoztak az orvosok.
A candida auris nem csak a gyógyszereknek, de a fertőtlenítőszereknek is ellenáll, ezért drasztikus lépéseket – például talajcserét agy csempék leverését – kíván meg az eltüntetése. Azokban, ahol tömegesen kezelnek ilyen betegeket, hasonló intézkedésre van szükség.