A kutatók egy öt évvel ezelőtt lezuhant műholdból származó adatokat elemeztek ki, ami alapján úgy tűnik, sikerült a nyomára akadniuk egy sok tízmillió évvel ezelőtt eltűnt kontinensnek - írta a hvg.hu. Az Európai Űrügynökség Gravitációs mező- és állandó állapotú Óceánáramlat-megfigyelő műholdja (Gravity field and Ocean Circulation Explorer, GOCE) üzemanyaga elfogytával zuhant vissza a Földre. A belőle kinyert adatok elemzése után rájöttek, hogy az Antarktisz alatt egy ősi kontinens bújik meg.
A szakemberek a gravitációs adatokat összevetették a szeizmológiai adatokkal, így fel tudták építeni a Föld lemeztektoknikájának háromdimenziós képét, még az olyan területeken is, amelyek kilométerekkel a felszín alatt húzódnak meg.
Ezzel az eljárással kiderült:
Nyugat-Antarktisz alatt a kéreg és a litoszféra vékonyabb, a Kelet-Antarktisznál pedig a gyűrődés, illetve az ősföldek figyelhetők meg.
Ugyanilyen jellemzőket figyeltek meg a kutatók India és Ausztrália esetében is. Ezek alapján úgy sejtik, ezek a részek valaha egyetlen kontinenshez tartoztak.