A hétfőn kiadott adatok alapján a nyári hónapokban az átlaghőmérséklet 18,8 Celsius-fok volt, ami 2,1 Celsius-fokkal magasabb az 1981 és 2010 közötti átlagnál.
Egy januári hőhullám a Déli-szigeten fekvő Alexandránál tetőzött a hónap végén: az akkor mért 38,7 Celsius-fok az elmúlt 38 év legmagasabb hőmérséklete volt az országban. Az Új-Zéland körüli vizek hőmérséklete 6 Celsius-fokkal volt magasabb az átlagosnál.
Februárban két trópusi ciklon, a Fehi és a Gita okozott károkat szerte az országban.
A NIWA munkatársa, Chris Brandolino a Radio New Zealandnek nyilatkozva elmondta, hogy a forró nyár nem volt túl meglepő, és összhangban van a La Nina légköri jelenséggel - ez a Csendes-óceán nyugati részén felmelegíti a tengerfelszínt, egyidejűleg az óceán keleti részén, a dél-amerikai partok előtt lehűti a tengervizet -, ugyanakkor a klímaváltozás miatt valószínűleg további hasonló rekordhőmérsékletekre lehet számítani.
"Ez nem azt jelenti, hogy minden egyes napon, évszakban, héten, vagy hónapban új rekordok fognak születni és forróság lesz. De ez lesz a fő vagy várható irányvonal a következő évtizedekben, ha ugyanilyen mértékű marad a szén-dioxid-kibocsátás" - mondta a szakember.