A WMO szerint az évszázad végéig 0,3 Celsius-fokos többletemelkedést jelenthet a globális felmelegedésben Donald Trump amerikai elnök döntése arról, hogy az Egyesült Államok visszalép a párizsi klímaegyezménytől, amelynek fő célja éppen a felmelegedés visszafogása.
Deon Terblanche, a WMO illetékese hangsúlyozta, hogy csak becslésről van szó, mert eddig nem modellezték azt a lehetőséget, hogy az Egyesült Államok nem vesz részt a megállapodás végrehajtásában.
Donald Trump azt mondta, hogy "szent feladatának teljesítése" miatt mondta fel a klímaalkut. A döntést bejelentése után az USA-ban is számos kritikával illették, Orbán Viktor pedig azt mondta, sokkhatás alatt van. Sajnálatukat fejezték ki az európai uniós vezetők is, Jean-Claude Juncker szerint
egyre fontosabb válik a kapcsolat Kínával, minthogy az Egyesült Államok a jelek szerint el akarja vágni magát a világtól.
Közleményt adott ki a veterán állami vezetőket és emberi jogi harcosokat tömörítő, úgynevezett Vének nemzetközi csoportja is, amelyet 2007-ben alapítottak, és tagjai közé tartozott mások mellett Nelson Mandela volt dél-afrikai államfő, Jimmy Carter korábbi amerikai elnök és Kofi Annan régebbi ENSZ-főtitkár is.
A közleményben Mary Robinson volt emberi jogi ENSZ-főbiztos - aki egy időben az ENSZ klímaváltozással foglalkozó különmegbízottja is volt - úgy fogalmazott: az Egyesült Államokat jelen döntése "latorállamként tünteti fel a nemzetközi színtéren".
Kofi Annan szerint a klímaváltozás "korunk legnagyobb egzisztenciális fenyegetése", a megfékezését célzó párizsi klímaegyezményt pedig gyengíti az Egyesült Államok visszalépése, habár nem veszélyezteti.
A Vének továbbá felszólították az amerikai államokat és vállalkozásokat, hogy tegyenek lépéseket azokon a területeken, ahonnan a szövetségi kormány "visszavonul".