A kamélia a teafélék családjának egy nemzetsége, több mint 100 fajt sorolnak ide, de a legnépszerűbb teafajtákat, köztük a feketetea, a zöldtea, a Oolong-tea, a fehértea és a csaj mind a Camellia sinensis cserje levelei adják.
"Sok különböző íz létezik, de rejtély, hogy mi határozza meg őket, mi a tea ízeinek genetikai alapja" - mondta a Hszinhua kínai hírügynökségnek Lizhi Gao, a Kunmingi Botanikai Intézet növény genetikusa, a Molecular Plant című folyóiratban megjelent tanulmány egyik szerzője.
Gaónak és kutatócsoportjának több mint öt évbe telt, hogy a tea genomját szekvenálják, azaz meghatározzák a DNS-molekula bázissorrendjét.
A teacserje genomja jóval több, 3,02 milliárd bázispárt tartalmaz, mint a kutatók feltételezték. Ez több mint négyszerese a kávé genomjának méreténél és jóval több, mint a legtöbb szekvenált növényfajban lévő bázispár.
Gao becslései szerint a tea genomjának több mint felét az úgynevezett ugráló gének teszik ki, amelyek a genomon belüli helyzetváltoztatásához szükséges enzimeket kódolják. Ez eredményezi a tea genom méretének "drámai kiterjedését", amely valószínűleg elősegítette, hogy a növény a különböző éghajlatokhoz és környezeti stresszekhez adaptálódjon Ázsiában, Európában, Afrikában, Amerikában és Óceániában - magyarázta a kutató.
Korábbi tanulmányok azt sugallták, hogy a tea íze nagy részt a koffeinnek, a teanin aminosavnak és a flavonoidoknak, köztük a keserű katechinnek köszönhető.
Gao kutatócsoportja kimutatta, hogy a teacserje levelei nemcsak nagy mennyiségű katechint, koffeint és más flavonoidokat tartalmaznak, de több olyan többszörös génkópiák is van bennük, amelyek előállítják a koffeint és a flavonoidokat. Ugyanakkor nem találtak jelentős különbséget a teacserje teanin és a kamélia családba tartozó - teakészítésre alkalmatlan - más fajok teanin tartalma között.
"Ez magyarázza, hogy egyes jól ismert, gyönyörű virágú kaméliák levelei és a hagyományos olajkamélia levelei miért nem használhatók teakészítésre, mivel ezekben jelentősen kevesebb katechin és koffein termelődik. "Más szavakkal a koffein és a legtöbb flavonoid kifejeződési szintjei és nem a teanin előállításban részt vevő gének határozzák meg azt, alkalmas-e az adott kamélia faj teakészítésre" - tette hozzá a kutató.
A teaacserje genomjának szekvenálása segíteni fogja a teatermelőket új, jóval szélesebb ízvilágú fajok kifejlesztésében, és segíteni fog a tea orvosi felhasználásában is - közölte a kínai kutató.