Előfordulhat, hogy ha ritkábban használjuk a postaládát, és egyszer kinyitjuk azt, akkor már ott van egy kész fészek tojásokkal. A széncinege ráadásul nagyon bátor teremtés: az esetek 80-90 százalékában a kotlómadár nem megy le a fészekről, hanem még ránk is sziszeg, hogy hagyjuk őt békén. Ilyenkor már nem nagyon lehet áthelyezni a fészket – mondta Orbán Zoltán.
„A cinegepár nem tudhatja, hogy a postaláda egy napi használati eszköz. A bedobott küldemény azonban
fizikailag sérülést okozhat a tojásoknak, a fiókáknak vagy a kotló madárnak”
- figyelmeztetett a szóvivő.
Elmondta, hogy ilyen helyzetben a mindennapok népi bölcsessége nagyon gyors megoldást talál:
egyszerűen felszerelnek az elfoglalt postaláda mellé egy alternatív levélgyűjtőt, a postaládára pedig írnak egy kis üzenetet,
amiben tájékoztatják a postást, hogy madarak költöztek a postaládába, ezért az ideiglenes postalásába dobja be a leveleket.
„Általában az a tapasztalatunk, hogy az emberek nagyon toleránsak a madarakkal, és az alternatív levélgyűjtőt választják” - mondta Orbán Zoltán.
A Magyar Madártani Egyesület szóvivője hozzátette, hogy az a cinege, amelyik sikeresen költött postaládában, vagy maga is abban nevelkedett, később szeretni fogja és keresi is az ilyen fészkelőhelyet. Vannak olyan helyek, ahol hosszú éveken keresztül költenek postaládákban cinegék.