Ezért okosabbak az elsőszülött gyerekek

InfoRádió
2017. február 9. 13:59
Az elsőszülött gyerekeknek magasabb az intelligenciaszintjük, mint testvéreiké - derült ki egy kutatásból. A szülők ugyanúgy szeretik a gyermekeiket, tudat alatt mégis többet adnak a legidősebbnek.

Az edinburgh-i egyetem kutatói jutottak arra a megállapításra, hogy az elsőszülött gyerekeknek jobbak a gondolkodási képességeik, mint fiatalabb testvéreiknek, mert

több mentális ösztönzést kapnak a szüleiktől.

A tanulmány szerint a szülők ugyanolyan érzelmi támogatást adnak a gyermekeiknek, de a legidősebbek általában több segítséget kapnak azokhoz a feladatokhoz, amelyek a gondolkodási képességeket fejlesztik. 

A sydney-i egyetemmel közösen végzett felmérés szerint az intelligenciaszintek közötti különbség már egyéves korban kimutatható, és az ötezer gyereken egészen 14 éves koráig elvégzett mérések szerint ez az eltérés meg is marad.

A kutatók szerint ez a megfigyelés magyarázata lehet annak a már korában kimutatott ténynek, hogy az elsőszülöttek felnőttként általában magasabbra jutnak a tanulmányaikban és magasabb a fizetésük. 

A kutatás megállapította, hogy

a szülők magatartása megváltozik,

ahogy emelkedik a gyermekeik száma, kisebb lelki támaszt adnak, és a közös tevékenységekben is ritkábban vesznek részt, kevesebbet olvasnak a gyerekeknek, nem játszanak vagy zenélnek velük.

Az eredmények azt mutatták, hogy a különbség már a születés után, hároméves korig kialakul, és az idő előrehaladtával még enyhén nő is. 

Persze vannak hátrányai is az elsőszülöttségnek: egy másik, 2015-ben publikált kutatás szerint húsz százalékkal nagyobb valószínűséggel lesznek rövidlátók, mint fiatalabb testvéreik...