Hogy nézett ki a Szózat eredetileg? 80 év után először megnézheti

Infostart
2016. november 3. 14:41
80 év után először állítják ki Vörösmarty Mihály Szózatának eredeti kéziratát. A Magyar Tudományos Akadémia könyvtárának igazgatója elmondta: a kéziratot a költő hónapokig hordta magával, így több más feljegyzés is megtalálható rajta.

„A Magyar Tudományos Akadémia könyvtárépületében állítjuk ki a Szózat eredeti kéziratát. És természetesen nem csak a kéziratot, hanem a Vörösmarty Mihályhoz kötődő más kéziratokat, illetve tárgyakat is” - közölte Monok István.

80 éve először lehet látni a Szózat eredeti kéziratát, ráadásul most először hasonmás kiadásban is megjelent.

„A kéziratot egy gyűjtő, Zádor György szerezte meg valószínűleg Vörösmartytól. Az ő leszármazottai adták vissza azt tulajdonképpen Vörösmarty Bélának, a költő fiának. Majd Vörösmarty Béla feleségének a családján keresztül került 1923-ban a Tudományos Akadémia könyvtárába” - idézte fel a könyvtárigazgató.

„Akkor elhatározták egy állandó Vörösmarty-kiállítás felállítását, amire 1929-ben került sor. Ez volt a Vörösmarty szoba, amit sajnos a II. világháborúban találat ért. A kéziratok szerencsére nem sérültek, a tárgyak viszont igen. Ezután az akadémia már nem állította helyre ezt az állandó kiállítást” - mesélte Monok István.

A Magyar Tudományos Akadémia a mostani kiállítással a Szózat megírásának 180. évfordulója előtt tiszteleg.

„Különleges szerzői kéziratról van szó, hiszen a tankönyveinkből egy olyan verziót ismerünk, amelyet Vörösmarty a nyomdai kiadás számára letisztázott” - emelte ki az MTA könyvtárának igazgatója.

„A Szózatot Vörösmarty több mint egy évi írta: 1825-ben kezdte el az írását, akkor vetette papírra az első két versszakot, majd 1926-ban többször hozzáfogott a vershez” - közölte Monok István.

A kéziraton jól látszanak a költő életének akkori eseményei.

„Vörösmarty magával vitte az akadémiai ülésekre, és az akadémiai ülések idején jegyzetelgetett rá, például azt, hogy kiket kell akadémikussá választani. És közben – mivel valószínűleg nem kötötte le a figyelmét a tematika – hozzáírt még egy-egy versszakot” - mesélte Monok István.

Hozzátette: az is kiderül ebből a kéziratból, hogy Vörösmarty több versét párhuzamosan írta. Hiszen ezen a kéziraton – amely a Szózat autográf, tehát a szerző által írt kézirata – másik két versének egy-egy versszaka is megtalálható. Tehát ezzel az alkotáslélektant is megmutathatjuk a kiállításon – mondta az MTA könyvtárának igazgatója.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hogy nézett ki a Szózat eredetileg? 80 év után először megnézheti
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást