Minden harmadik gyermeket sújt a fejlődő országokban a növekedés elmaradása, amely visszafordíthatatlan testi és szellemi károsodást okoz - állapította meg a kedden megjelent tanulmány.
A 137 fejlődő ország adatait elemző harvardi kutatócsoport szerint a növekedés elmaradásának legfontosabb oka a korlátozott magzati fejlődés (FRG), amelynek következtében a baba abnormálisan kis súllyal jön világra.
2010-ben 44,1 millióra becsülték a növekedésben elmaradott kétévesek számát, ezen esetek majdnem egynegyede az FRG számlájára írható a kutatók szerint.
A szakemberek úgy vélik, hogy eredményeik alapján paradigmaváltásra van szükség, a gyerekekre irányuló programoknak a leendő anyákra is összpontosítaniuk kell.
Kathlyn Andrews kutatásvezető a Reutersnek adott telefoninterjúban elmondta, nagyobb fontosságot kell tulajdonítani annak, hogy a kismamának elég élelme legyen, a táplálék minőségét kiegészítőkkel kell javítani.
Az FRG-ről eddig is tudták, hogy egyike a növekedési elmaradás számos okának, de ez volt az első tanulmány, amelyik minden egyes ok relatív súlyát megállapította.
Az okok között a második a rossz higiénia, a harmadik a gyermekkori bélhurut, az esetek 16,4, illetve 13,2 százaléka írható a számlájukra a kutatók szerint. A további okok között voltak a fertőzések, a gyerekek hiányos táplálkozása és a hamar abbahagyott szoptatás.
Tavaly az ENSZ célul tűzte ki, hogy 2030-ra megszünteti az éhezést és a szegénységet.
A növekedés elmaradás mindkét területet érinti, mivel azok a gyerekek, akik első éveikben szegénységben élnek, később rosszabbul teljesítenek az iskolában, ami felnőtt korukban általában gyengébb kereseti esélyekkel jár.