Új remény a mesterséges megtermékenyítésben

InfoRádió
2016. augusztus 2. 08:18
20 százalékkal is emelheti a mesterséges megtermékenyítés hatékonyságát egy magyar orvosi eszköz. Európai uniós pénzből a magyar kormány a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának projektjét 2 milliárd forinttal támogatta.

„Egyre többen szorulnak ma az egész világon mesterséges megtermékenyítésre – Európában évente körülbelül 600 ezren. Ám elkeserítően rossz ezeknek a hatékonysága: a megtermékenyített édesanyák csupán 30 százalékának születik gyermeke. Nem igen tudjuk, hogy miért” - közölte Kovács L. Gábor.

„Négy-öt vagy hat petesejt is megtermékenyül, de ma a szülészeti szakmának a leírt szabálya az, hogy ezek közül egyetlen egyet ültessünk be, hogy ne legyen ikerterhesség, de a legjobbat ültessük be. Ám senki sem tudja, hogy melyik a legjobb” - ismertette a problémát a kutatóközpont elnöke.

„Négy évvel ezelőtt arra vállalkoztunk, hogy elindítunk egy teljesen új kutatási irányt. Azt a folyadékcseppet, amelyben az embrió úszkál, miután visszaültették az édesanyába, kértük, hogy ne dobják ki, hanem adják nekünk. Erre etikai engedélyt kaptunk. Elemzések alapján pedig találtunk újfajta összefüggéseket” - idézte fel Kovács L. Gábor.

Közölte, hogy az újfajta kémiai mérések segítségével a 30 százalékos arányt körülbelül 50 százalékra lehetne növelni.

Hozzátette: „Az eddigi kutatás eredményeit – amelyeket Bódis József professzor úr vezetésével értük el – a gyakorlatban a szülész egyáltalán nem tudja használni, mert olyan hatalmas, százmilliós mérőműszereket, összetett kémiai-biológiai-orvosi-mérnöki tudást igényel, ami egy szülészeten egyszerűen nincs meg.”

„A következő három esztendőben egy egész nagy csapattal ebből a nagyon bonyolult mérőrendszerből egy mikrochipet készítünk, amelyet a szülészeteken lehet majd alkalmazni egyszerűen. Ide azonban a chiptechnológia, a nanokémia, a mikroelektronika, az orvostudomány és a kémia összes eredményét össze kell rakni” - vázolta a projekt szakmai vezetője.

Erre kaptunk a kormánytól három éves periódusra 2 milliárd forintot – tette hozzá.

„A projektben részt vesznek a szegedi kollégáink, és a Semmelweis Egyetemről, a Műegyetemről, az MTA Anyagtudományi Intézetéből a szakemberek, valamint egy kétszeres innovációs nagydíjas budapesti vállalkozás, a 77 Elektronika Kft. is adja a szakembereit” - sorolta a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának elnöke.

A kutatócsoport azt vállalta, hogy három év múlva három prototípus-készüléket letesznek a szülészeti laboratóriumokba klinikai kipróbálásra.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Új remény a mesterséges megtermékenyítésben
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
A kutatásról bővebben
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást