A Nap lassan vörös óriássá nő, amely kijjebb löki a Földet az űrbe - ám nem elég messzire. A bolygónk "zátonyra fut" a Nap külső atmoszféráján, majd fokozatosan belesüllyed forró sírjába.
"A Nap vonzása elég erős marad ahhoz, hogy visszahúzza, és foglyul ejtse a Földet, amely végül elpárolog" - magyarázza a folyamatot Robert Smith, a Sussexi Egyetem csillagásza.
A korábbi jóslatok mind azt feltételezték, hogy a Föld el tudja kerülni ezt a sorsot, és nem zuhan bele a Napba - még akkor sem, ha az eléri a vörös óriás fázist.
A jó hír, hogy a Föld pusztulásáig még van 7,6 milliárd év. A rossz viszont az, hogy az élet a Földön már korábban megszűnik.
Addig ugyanis már csak egymilliárd év van hátra, amíg a lassan növekvő Nap "elforralja" a földi óceánok vizét, s ezáltal a bolygót lakhatatlan parázzsá változtatja - hangsúlyozta a csillagász.
Az egymilliárd év ugyan soknak tűnhet, de csak akkor, ha nem számoljuk, hogy a valóságban az élet mindössze 3,7 milliárd évig létezik majd a Földön a legújabb becslések szerint.
Van azonban remény arra, hogy az utódjaink megmeneküljenek - állítja határozottan Robert Smith, emlékeztetve a Kaliforniai Egyetem legfrissebb kutatására. Eszerint ahhoz, hogy kikerüljünk a vörös óriássá növekvő Nap hatóköréből, elég lenne, ha néhány ezer évente sikerülne megszelídíteni egy-egy aszteroidát, és úgy irányítani, hogy "oldalba lökje" a Földet, amely így lassan magasabb keringési pályára állna.
"Ez úgy hangzik, mint egy sci-fi film forgatókönyve, de a szükséges technológiát a következő évszázadokban sikerülhet kifejleszteni" - állítja a csillagász.