Elkerülhető a tolószék: biológiai terápiával gyógyítható a sokizületi gyulladás

Infostart
2008. február 19. 05:00
Magyarországon az 55 év felettiek az izületi gyulladások miatt maradnak ki legtöbbször munkából. A Debreceni Egyetem Belgyógyászati Klinikáján biológiai terápiával gyógyítják a sokizületi gyulladástól szenvedő betegeket - hangsúlyozta az InfoRádióban az intézmény reumatológiai tanszékének vezetője. Szekanecz Zoltán egyetemi docens hozzátette: korábban a betegeket csak fájdalom- és gyulladáscsökkentőkkel tudták kezelni, de a biológiai terápia lehetővé teszi, hogy a beteg elkerülje a tolószéket.

A sokizületi gyulladás akár már 30-40 éves korban is kezdődhet, emellett gyermekkori formája is van, míg 50 év felett gyakorlatilag rokkantsághoz, mozgáskorlátozottsághoz vezethet, ha nem megfelelő időben és módon kezelik - mondta az InfoRádiónak a Debreceni Egyetem reumatológiai tanszékének vezetője.

Szekanecz Zoltán egyetemi docens kifejtette: az immunrendszer maga támadja meg az izületeket, és leginkább a kéz-, láb- és térdizületet érintheti a betegség.

Kezdetben csak a gyulladás érezhető, így a kezelés korai szakaszban való elkezdése esetén a tönkremenetel megakadályozható - tette hozzá.

Az egyetemi docens közölte: ha ez a gyulladásos folyamatot néhány hétig fennáll, olyan gyulladásos fehérjék termelődnek, amelyek tönkretehetik az izületet, így az akár teljesen funkcióképtelenné válhat. Ezek között olyan enzimek is vannak, amelyek megemésztik a saját szöveteket.

Gyógyulás nincs, de a folyamat lassítható

A biológia terápia ezt ellensúlyozza, és antitestekkel ezeket a károsító fehérjéket megkötik, és így semlegesítik - hangsúlyozta Szekanecz Zoltán.

A terápia révén nemcsak a gyulladást és a fájdalmat csökkentik, hanem bizonyítottan beleavatkoznak a betegség kialakulásába, és lelassítják a folyamatot - emelte ki az egyetemi docens. Kiemelte: még nincs módszer a teljes meggyógyításra, de ezzel a módszerrel jobb eredmények érhetők el, mint korábban.

A Debreceni Egyetem reumatológiai tanszékének vezetője kifejtette: míg egy sokizületi gyulladással küzdő beteg korábban tolószékben került, addig most mérsékelt izületi károsodás jön létre, így visszatérhet a munkába, és javulhat az életminősége is.

Hanganyag: Torda Júlia


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást