Műtét közben elemzi a szöveteket a forradalmi magyar találmány

InfoRádió / MTI
2008. február 8. 17:51
A rákos sejteket az egészségesektől műtét közben megkülönböztetni képes, intelligens kést fejlesztett ki a Semmelweis Egyetem tudományos munkatársa. A késsel dolgozó sebész operáció közben hang- vagy színjelzéssel kap információt arról, hogy az eltávolított szövetekben van-e daganatos sejt. Az intelligens kés iránt máris érdeklődés mutatkozott a Harvard Egyetemen, és beválogatták a világ legjobb 75 technológiája közé.

Intelligens kést fejlesztett ki a Semmelweis Egyetem munkatársa, amely operáció közben folyamatosan szolgáltat információt a vizsgált szövet kémiai jellegzetességéről, és arról, hogy tartalmaz-e rákos sejteket.

A kés folyamatosan informálja a sebészt szín- vagy hangjelzéssel - tette hozzá Takáts Zoltán vegyész.

A szakértő találmánya lényegesen felgyorsítja a biológiai szövetanalízist, ugyanakkor megnöveli annak pontosságát. Segíti az orvos döntését a megfelelő gyógyszer kiválasztásáról és adagolásáról.

Az éppen vágott szövet molekuláinak ionizációján és tömegspektrográfiás mérésén alapuló módszernek köszönhetően a jövőben a tumoros betegek műtéteinél nem kellene az orvosnak várnia a szövettani vizsgálatok eredményére a műtét folytatásához.

A műszerrel bármely felület kémiai elemzése elvégezhető sebészi tisztaságú környezetben is. Az eszköz fő alkalmazási területe a ráksebészet, érsebészet, illetve a bőrgyógyászati és a plasztikai sebészet.

A Harvard Medical School stratégiai együttműködést javasolt a lézerkés tesztelésére és piaci hasznosításában való részvételre.

A forradalmian új sebészeti eszközt, az úgynevezett JEDI kést - egyedüli magyar találmányként - a világ legjobb 75 technológiája közé válogatták be a World's Best Technology fórumán.

Hanganyag: Torda Júlia


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást