Huszonöt füstmentes év után gyógyulhat meg a szervezet

Infostart
2007. október 6. 09:28
Visszafordíthatatlan genetikai elváltozásokat okoz a dohányzás - állapították meg a kanadai Brit Columbia Rákkutató Központ kutatói, akik a jelenleg és a régebben dohányzók tüdejéből vett minták alapján hasonlították össze az egyes gének aktivitását. Tolnay Edina, a Pest-megyei Tüdőgyógyintézet orvos-igazgatója a hírre reagálva azt mondta az InfoRádiónak: a dohányzás károsítja a DNS egyes szakaszait, és ezt a szervezet egy idő után már nem vagy csak több évtized múlva tudja kijavítani.

A tartós dohányfüst maradandó genetikai elváltozásokat okoz a tüdőben - mondta az InfoRádiónak a Pest-megyei Tüdőgyógyintézet orvos-igazgatója.

Tolnay Edina kiemelte: a dohányfüstben több mint négyezer kémiai anyag van, és ebből négyszáz rákkeltő.

A mutációk a DNS-ek különböző szakaszain keletkeznek. A szervezet egy ideig ki tudja vágni a hibás, és esetleg daganat kialakulását okozó génszakaszokat, de a hosszú és tartós kitettség átlépheti azt a határt, amit képes kompenzálni a szervezet - fejtette ki az orvos-igazgató.

Tolnay Edina elmondta: a sejtszinten történt elváltozások akár évtizedekig megmaradhatnak, vagyis a dohányzásról való leszokás után is megmaradhatnak a káros hatások.

A kutatások szerint azoknál térhetnek vissza a védő elváltozások, akik több mint 25 éve letették a cigarettát, és hasonló módon működnek a sejtek, mintha egyáltalán nem dohányzott volna.

A nem dohányzók tüdejében olyan génszakaszok is működnek, amelyek a dohányosok tüdejében nem - jegyezte meg a Pest-megyei Tüdőgyógyintézet orvos-igazgatója.

Tolnay Edina hozzátette: már vannak olyan terápiás lehetőségek, amelyek során a génhibákat célozzák meg a gyógyszerekkel, és csak azokat a sejteket pusztítják el, ahol a génhiba van.

Hanganyag: Torda Júlia


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást