A génekből olvashatják ki a rákveszélyt

Infostart
2007. október 4. 12:39
A rákos megbetegedésekre hajlamosító genetikai jegyeket vizsgálja az a világviszonylatban is egyedülálló gép, amely a Magyar Onkológiai Intézetben működik. Az egyelőre kísérleti szakaszban tartó vizsgálatokat az Európai Unió úgynevezett Norvég Alapjából nyert félmillió euróból finanszírozzák.

A Semmelweis Egyetem Onkoterápiai Tanszékének vezetője az InfoRádióban emlékeztetett arra, hogy régi hagyományai vannak az Országos Onkológiai Intézet és norvégiai megfelelője közötti tudományos együttműködésnek.

Most, hogy a Norvég Alap létezik, egy genomikai jellegű rákkutatási programot adtunk be, amelynek célja, hogy a gének vizsgálatán alapuló módszereket dolgozzunk ki - tette hozzá Kásler Miklós.

A szakember elmondta: a kutatások jelenleg kísérleti fázisban vannak, és arra a fázisra koncentrálnak, amikor az ép, normális sejtből rákos sejt alakul ki, ami egy többlépcsős folyamat.

Később célzottan a leggyakoribb rákos megbetegedések, az emlő-, vastag- és végbélrák, illetve a fej-nyaki tumorok kifejlődését vizsgálják.

Kásler Miklós hozzátette: a jövőben képesek lehetnek megállapítani, hogy egy ember génállományában vannak-e olyan eltérések, amelyek valószínűsítik a daganat kialakulását. Azt is láthatják, hogy a vizsgált sejtek átmentek-e már azon az átalakuláson, ami a rákos burjánzás kezdeti pillanata.

Hanganyag: Németh Zoltán


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást