Meglepő titkokat tár fel az ősi gyémánt

Infostart
2007. augusztus 24. 05:31
A Föld létrejötte után nem sokkal keletkezett gyémántszemcséket fedeztek fel ausztrál tudósok. A Nyugat-Ausztráliában megtalált, több mint négymilliárd éves apró drágakövek csak mintegy 300 millió évvel fiatalabbak a bolygónál.

A cirkon kristályokba zárt gyémántok a földkéreg legősibb ismert darabjai, így különleges betekintési lehetőséget kínálnak a Föld őstörténetébe, és eldőlhet a vita, hogy láva borította a fiatal bolygó felszínét, vagy elég hűvös volt az óceánok megjelenéséhez.

A cirkon kristályok legutóbbi tanulmányozásának eredményei arra utalnak, hogy a Föld a korábban gondoltnál gyorsabban hűlt le, a kontinentális kéreglemezek és az óceánok pedig már 4,4 milliárd éve megszülethettek.

A nyugat-ausztráliai Curtin Műszaki Egyetem szakértője, a mostani tanulmány egyik szerzője elmondta: a cirkont húsz évvel ezelőtt fedezték fel, azóta újabb és újabb információkat nyernek ki belőle.

A legutóbbi felfedezések arra utalnak, hogy a Föld megszületése után azonnal hűlni kezdett, és kialakult a földkéreg - tette hozzá Alexander Nemchin.

Nem is olyan pokoli

Az első földtörténeti korszak, a hadaikum - a mitológiai görög alvilág, a Hádész után - annak a hagyományos nézetnek köszönheti a nevét, miszerint születése után a Föld felszínét, de legalábbis nagy részét folyékony láva borította, vagyis meglehetősen pokoli hely volt - magyarázta a canberrai Ausztrál Nemzeti Egyetem munkatársa.

Ian Williams szerint a cirkonba zárt oxigénrészecskék arra utalnak, hogy a Föld felszíne kevesebb mint 200 millió év alatt hűlt le 6.000 Celsius fokról egészen addig, míg a víz folyékony halmazállapotban lecsapódott.

A szakemberek szerint folytatni kell a gyémántszemcsék vizsgálatát, és át kell gondolni, hogy a forró Föld elmélet fenntartható-e.