Belestek a "természet gépházába"

Infostart
2007. augusztus 15. 20:59
Ausztrál tudósok megtalálták az egyik utolsó hiányzó láncszemet, amely segít megérteni, hogyan befolyásolják az óceánok a Föld éghajlatát.

A kutatók egy új óceáni áramlást fedeztek fel, amely Tasmánia déli partjainál az Atlanti-óceán déli része felé tart. Ez a természet gépházának egy eddig fel nem fedezett része - fogalmazott a Nemzetközösségi Tudományos és Ipari Kutatószervezet projektjében résztvevő egyik tudós, Ken Ridgeway.

A felfedezés értékét növeli, hogy az Antarktiszt körülölelő három óceán déli részét számos klímaszakértő az éghajlat "tüdejének" tartja, amely a Föld tengerei által elnyelt hatalmas mennyiségű szén-dioxid egyharmadát szippantotta be - enélkül a globális éghajlatváltozás sokkal gyorsabb lenne.

"Tudtuk, hogy egy mélyen haladó óceáni áramlás köti össze a Csendes- és az Indiai-óceánt Indonézián keresztül; most látjuk, hogy egy hasonló áramlás halad Tasmániától délre" - értékelt Ken Ridgeway.

A most felfedezett Tasmán-áramlás ráadásul egy úgynevezett szuperáramlás, amely nyolcszáz-ezer méter mélységben, az óramutató járásával ellentétes irányban haladva köti össze a három óceán déli medencéjét.

A kutatás résztvevői úgy vélik, hogy a szuperáramlás felfedezése segít pontosabban megérteni, hogyan befolyásolják az óceánok a Föld éghajlatát.