Fény derült a rejtélyre: miért jár két lábon az ember

Infostart
2007. július 17. 08:40
A két lábon járás sokkal kevesebb energiát igényel, mint a négykézláb közlekedés - derült ki egy kutatásból, amely arra kereste a választ: minek köszönhető, hogy a csimpánzoktól vagy a gorilláktól eltérően az ember felegyenesedett.

Az emberré válás egyik sarkalatos kérdése, hogy miként és miért egyenesedett fel az ember, és kezdett két lábon járni. Az emberszabású főemlősök mind a négy végtagjukat használják a járáshoz.

A szakemberek összehasonlították az emberek és a csimpánzok járásának energiaszükségletét. Azt vizsgálták, hogy a négykézláb járás mennyivel igényel több energiát a két lábon való közlekedésnél. Kiderült, hogy a felegyenesedve járás negyedannyi energiába kerül.

Mindehhez négy felnőtt ember és öt csimpánz oxigén-felhasználását figyelték. Kimutatták azt is, hogy bár a két lábon járás és a négy lábon haladás energiaszükséglete között nagy különbség van, az egyes emberek is igen eltérő mennyiségű energiát használnak fel a járás során.

Az egyesült államokbeli kutatók arra is rámutattak, hogy az energiafelhasználás egy olyan tulajdonság, amely meghatározó az evolúciós folyamatban.