Elképesztő őslényt tártak fel Kínában

Infostart
2007. június 14. 20:10
Meglepő dinoszaurusz maradványaira bukkantak kínai kutatók: a ragadozó őslény több mint egy tonnát nyomott, két lábon járt, tőrszerű karmokkal és hatalmas, erős csőrrel rendelkezett. Utóbbi mellett az is figyelemre méltó, hogy testét toll borította.

A gigantoraptornak elnevezett lényt feltáró tudósokat az állat mérete és a madarakhoz való erőteljes hasonlósága is meglepte.

A gigantoraptor vállmagassága legalább kétszerese volt az emberének, 8 méter hosszúra nőtt meg, 1,4 tonnára becsült testtömege pedig 35-szorosa volt a korábban ismert legnagyobb tollas dinoszaurusznak.

A gigantoraptor felnőtt példányai azonban még ennél is nagyobbak lehettek, a tudósok szerint ugyanis a Belső-Mongóliában talált dinoszaurusz még nem fejlődött ki teljesen, amikor mintegy 70 millió éve elpusztult.

A ragadozó dinoszaurusz a késő Kréta-korban élt, ugyanakkor, amikor a Tyrannosaurus rex Észak-Amerika területén garázdálkodott. Sok kutató eddig úgy vélte, hogy idővel a ragadozó dinoszauruszok egy része kisebb és a madarakhoz hasonló lett, ugyanakkor a gigantoraptor a bizonyíték rá, hogy volt más fejlődési út is.

A felfedezésről a kínai tudományos akadémia tagja, Xing Xu számolt be a Nature-ben. A gigantoraptort madárszerű tulajdonságai miatt az oviraptoroszauruszok családjába sorolták be. Ebbe a csoportba eddig kicsi, alig több mint 40 kilogrammos dinoszauruszok tartoztak.

Ma a legtöbb szakértő úgy véli, hogy a madarak a dinoszauruszok egyik csoportjából alakultak ki, amelyek eredetileg a hő megtartás érdekében növesztettek tollakat, később azonban már a sikló, majd a teljes értékű repülésre is alkalmassá tették viselőiket.