Feltárták a HIV gyenge pontját

Infostart
2007. február 15. 21:14
Brit tudósok képesek voltak rögzíteni azt a folyamatot, amikor egy immunsejt sikeresen rést ütött a HIV-vírus erős védelmén. A kutatók reményei szerint a jelenség megismerése hosszú távon hatékony védőoltás kifejlesztését teszi majd lehetővé.

A tudósok az atomi mérettartományban készített képet a Nature-ben tették közzé, és megfigyelhető rajta, amint a b12 jelű antitest hozzákapcsolódik a vírus felszínén található gp120 jelű fehérjéhez.

A HIV vírusán nehéz "támadási pontokat" találni, ugyanis a kórokozó nagyon könnyen mutálódik, de a gp120 az állandó pontok közé tartozik, mivel a gazdasejtekhez való kapcsolódást, és az azokba való bejutást szolgálja.

A kutatók a HIV vírusát hosszú ideig tünetmentesen hordozó emberek vérének elemzése során azonosítottak ritkán előforduló antitesteket - ezek egyike a b12 -, amelyek a jelek szerint sikeresen küzdenek meg az AIDS kórokozójával.

A tudósok a már említett képen egy komplex struktúrát örökítettek meg, amely a b12 gp120-hoz való csatlakozása után keletkezik. Korábban ez a résztvevő kémiai anyagok változékonysága miatt nem sikerült.

A szakemberek úgy vélik, hogy a struktúra nagy felbontású képének tanulmányozása segíthet a HIV elleni leghatékonyabb támadási mód megtalálásában.