Függetlenül attól, hogy 2002-ben a dél-koreaiak, amúgy jelentős bírói segédlettel, bejutottak az elődöntőbe, a kontinens egészét nézve ez a legjobb szereplés. Függetlenül attól, hogy a rendező katariak szereplése teljes csődöt jelentett.
Az öt ázsiai résztvevőből ők lógtak ki. Kiestek a szaúdiak is, de úgy, hogy megverték az argentinokat, egy mérkőzésre bár, de kivívták a világ elismerését. Nyilván nem szabad túl sem értékelni a japánok és a dél-koreaiak eddigi szereplését sem, nagyon picin múlt mindkét csapat továbbjutása – de tény, hogy továbbjutottak.
Függetlenül attól, hogy mind a spanyolok, mint a portugálok – az a két válogatott, amelyet legyőztek az utolsó csoportfordulóban – nem szakadt meg, hogy a négyese élén végezzen, nem bánta, hogy így elkerüli a brazilokat.
Ettől még a számokat nézve igaz: a legjobb tizenhat közé három „ázsiai” jutott be, a vb-történelemben először lett több képviselője a legnépesebb kontinensnek, mint Dél-Amerikának. (2002-ben két-két ázsiai és dél-amerikai csapat jutott a tizenhatba.)
A brazilok mögött nagy valószínűséggel egy európai csapat jut még tovább, ennek alapján írható fel: a nyolcaddöntő mezőnyének felét adják a mi kontinensünkhez tartozó csapatok. (2002-ben kilenc volt.) Alapos a változás a négy évvel ezelőtti tornához képest.
Akkor: Európa 10, Dél-Amerika 4, Ázsia 1, Észak- és Közép-Amerika 1, Afrika –.
Most: Európa: 8, Dél-Amerika 2, Ázsia 3, Észak- és Közép-Amerika 1, Afrika 2.
Mindez nyilván nincs ellenére a FIFA-nak, amely erősen szorgalmazta, hogy a következő világbajnokságon arányaiban az ázsiai és afrikai csapatok száma növekedjen leginkább.