Véget értek a küzdelmek az A- és a B-csoportban, a hétfői négy mérkőzés közül egyik sem hozta a várt kimenetelt. Ettől még az a négy csapat jutott tovább, amelyet előzetesen is tippelt szinte mindenki. (Az oroszok és az uruguayiak már eleve továbbjutóként léptek tegnap pályára.)
A legtöbb öngól
Az uruguayi válogatott 3-0-ra megverte a rendező ország csapatát, a kapus, Fernando Muslera kapott gól nélkül ünnepelte a századik válogatott mérkőzését. Mi több: az uruguayi válogatott tavaly november óta nem kapott gólt.
Az első gólt Luis Suárez lőtte szabadrúgásból, a tornán a második, vb-pályafutása során a hetedik góljánál tart, ez utóbbival megközelítette legeredményesebb honfitársát, az 1950-ben és 1954-ben sikeres Óscar Miguezt. Az oroszországi tornán ez volt a hatodik szabadrúgás-gól már eddig több esett, mint 2014-ben összesen.
Gyenyisz Cserisev öngólja a hatodik öngól volt a tornán, ez rekordbeállítás, ennyi eddig csak az 1998-as tornán volt, természetesen az egész tornát tekintve.
A harmadik gólt elérő Edinson Cavani a harmadik világbajnokságán szerzett gólt, erre korábban csak Luis Suárez volt képes a Celeste játékosai közül.
Az oroszok meg sem közelítették az első két mérkőzésen nyújtott játékukat, ráadásul az első félidőben tíz emberre fogyatkoztak a vb-újonc Igor Szmolnyikov kiállítása miatt. Uruguay a vb-történelmében ötödször lett csoportgyőztes (1930, 1950, 1954, 2010). Az előző négy alkalommal mindig legalább az elődöntőig jutott. Az oroszoké 1982 óta az első európai csapat, amelyik rendezőként nem lett csoportgyőztes.
A harmadik szaúdi vb-győzelem
Szaúd-Arábia 2-1-re legyőzte Egyiptomot. A szaúdiak vb-történelmük során mindössze a harmadik győzelmüket aratták, az előző kettő dátuma egyaránt 1994, sőt az egyiké június 25., akárcsak a mostanié. Ugyancsak arab nyelvű válogatott ellen a szaúdiak még soha nem kaptak ki, 1994-ben 2-1-re legyőzték Marokkót, 2006-ban döntetlent játszottak Tunéziával. Most legyűrték Egyiptomot.
Az egyiptomiak vb-újonc kapusa, Esszam el-Hadari a 46. évében járva a vb-történelem legidősebb szereplője lett. Az első félidőben büntetőt védett, aztán a szaúdiak kaptak még egyet, azt már nem tudta hárítani. Vb-újonc kapusként 1966 óta a perui Ramon Quiroga (1978), az amerikai Tony Meola (1994), az izlandi Hannes Thor Halldorsson (2014) védett büntetőt.
Az egyiptomiak két szerzett góllal zárták a tornát, mindkettőt Mohamed Szalah lőtte.
A szaúdiak az első góljukat az első félidő hosszabbításának hatodik percében, a második, s egyben győztes találatukat a 95. percben érték el. A FIFA statisztikái 1966 óta hitelesek e tárgyban, a szaúdiak egyenlítő gólja a legkésőbbi gól, amelyet valaha első félidőben szereztek.
Videóbírós büntetők
A B csoportban Portugália 1-1-es döntetlent játszott Iránnal. Mindkét csapat lőhetett egy büntetőt, amelyet a VAR-nak köszönhetett, Cristiano Ronaldo kihagyta, az iráni Anszarifard berúgta. (A portugálok gólját az első félidőben Eicardo Quaresma lőtte.)
A paraguayi játékvezető, Enrique Cáceres még egy kulcsszituációban videózott, de Cristiano Ronaldo könyöklése miatt csak sárga lapot, s nem pirosat adott.
Ronaldo így maradt négy gólon, Harry Kane megelőzi őt eggyel.
A portugálok a 2016-os Eb és a 2018-as vb hat csoportmérkőzése közül csupán egyet, a Marokkó ellenit nyerték meg, azt is csak 1-0-ra.
Az irániak az egyenlítés után megszerezhették volna a győztes góljukat a 94. percben, de Mehdi Taremi jó helyzetből az oldalhálóba lőtt. Miután a portugálok nem tudtak nyerni, lecsúsztak a csoportelsőségről, s így az uruguayiakkal játszanak majd szombaton a legjobb nyolc közé jutásért.
Megmentett veretlenség
A spanyolok csoportelsők lettek, de aligha büszkék rá. A már csak becsületből játszó, a harmadik forduló előtt biztos kieső marokkóiak kétszer vezettek, másodjára Iago Aspas a 90. percben egyenlített ki a 91. percben. (A játékvezető először nem adta meg lest vélve, majd a videózás után felülbírálta önmagát.)
Aspas tízszer állt be eddig csereként a spanyol válogatottba, s tíz gólnak volt szerzőként vagy előkészítőként a részese.
Ezzel a spanyolok megmentették a 2016-os Európa-bajnokság óta tartó veretlenségüket.
Fernando Hierro együttese a legjobb nyolc közé jutásért a házigazda orosz válogatott ellen játszik majd. A La Roja 1982 (!) óta először nem nyerte meg az utolsó világbajnoki csoportmérkőzését.