Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Csányi Sándor az Eb-szereplésről: csalódás, de nem kudarc, most a cél a 2026-os vb

Infostart
2024. július 18. 13:49
Jó úton járunk, és bár az Európa-bajnokság a várakozásunk alatt alakult, szerintem van okunk az óvatos bizakodásra a következő másfél évre – mondta a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke.

A személyes érzéseimben csalódott vagyok, nagyon sajnálom, hogy így alakult – mondta Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke a Nemzeti Sportnak adott interjúban a magyar válogatott Európa-bajnoki szerepléséről, de szerinte nem volt téves az a célkitűzés, hogy a csapat továbbjusson a csoportjából, mert olyan eredményeket ért el az Eb előtti másfél évben. Az Eb-selejtezőn és a Nemzetek Ligájában magasabb rangsorolt ellenfeleket sikerült legyőzni, ez most nem sikerült.

"Az Eb-n a keretben többen sérültek voltak, a szokásos kezdőcsapatból néhányan meccshiánnyal érkeztek, nem voltak jó formában lévő helyettesek, továbbá a korábban nem tapasztalt egyéni hibák és játékvezetői tévedések is befolyásolták az eredményeket" – összegzett az elnök, aki abban egyetért Marco Rossi szövetségi kapitánnyal, hogy a Svájc elleni mérkőzésre a taktikai felkészülés és a játékosok koncentrációja sem volt tökéletes.

A személyes csalódottsága ellenére Csányi Sándor nem tekint kudarcként az eredményekre, szerinte nem történt dráma, csak papírforma-eredmények születtek a mérkőzéseken. A fejlődéshez az MLSZ elnöke szerint két lábbal a földön kell maradni, a játékosoknak alázattal és szorgalommal kell dolgozniuk a klubjaikban, a szövetségi kapitánynak pedig folytatnia kell a tervszerű építkezést, a keret magjának szélesítését. Ehhez újabb célt is szabott Csányi Sándor: "Jövőre maximális erőfeszítéssel és koncentrációval kell futballozni, hogy negyven év szünet után kijussunk a 2026-os világbajnokságra!"

Az elnök úgy véli, a magyar válogatott végül azért nem jutott tovább, mert az utolsó csoportfordulóban sem az angolok, sem a portugálok nem futballoztak teljes erőbedobással, így nem született olyan eredmény, amely révén a magyar csapat is játszhatott volna a nyolcaddöntőben, de szerinte nem a lebonyolítási rendszerrel van a probléma, csupán arról van szó, hogy a már továbbjutó csapatok az egyenes kieséses szakaszra tartalékoltak.

"Minden kritikával együtt az európai labdarúgás sikeres Eb-n van túl, amelyet végül a legjobb és legeredményesebb futballt játszó spanyol csapat nyert meg" – értékelt Csányi Sándor.

Az MLSZ elnöke beszélt arról is, hogy Marco Rossit 2025 végéig "betonbiztos" szerződés köti a szövetséghez, és kettőjük között fel sem vetődött a "kapitánykérdés". Szerinte a szövetségi kapitány hat éve folyamatosan jó munkát végez, teljes a bizalom iránta szakmai és emberi szempontból is, még akkor is, ha a sikerek mellett voltak hibái is, mert az ­összkép, a fejlődés nem kérdőjelezhető meg.

"Jó úton járunk, és bár az Európa-bajnokság a várakozásunk alatt alakult, szerintem van okunk az óvatos bizakodásra a következő másfél évre. A kapitány és a csapat viszonya, kohéziója szakmai, belső ügy, ennek a kérdésnek a hiteles megválaszolásában alapvetően Marco Rossi és a játékosok illetékesek, de én még sohasem tapasztaltam semmilyen feszültségre utaló jelet" – mondta.

Európából tizenhat csapat jut ki a világbajnokságra, most éppen egy hajszállal maradt ki a válogatott a legjobb tizenhatból, és Csányi Sándor szerint a szűk létszámba bekerülni nagyon nagy kihívás lesz, de hozzátette, a Nemzetek Ligájában több mint két éve a legjobb nyolc európai ország közé tartozik a magyar válogatott, a FIFA-ranglistán pedig jelenleg a 15. európai csapat a magyar.

"Csak hallatlan szorgalommal, alázattal, töretlen győzni akarással lehet esélyünk egy-egy mérkőzés megnyerésére. Mindehhez egészséges játékosokra, a klubcsapatokban rendszeres játékra, jó formára van szükség, és egy nagy adag szerencse sem árthat" – összegzett az elnök, de jelezte, van két jelentős probléma. Az egyik, hogy jelenleg nincs huszonöt nemzetközi képességű válogatott játékosunk, a másik, hogy a válogatott és a Ferencváros elmúlt öt-hat évben elért sikerei mellett az NB I színvonala, a klubcsapatok nemzetközi szereplése, az utánpótlásképzés hatékonysága elmarad ettől a szinttől.