Nyitókép: Pixabay

Vannak mindenki számára fontos tanulságai a szlovén hegymászó-tragédiának

Infostart / InfoRádió - Herczeg Zsolt
2025. január 4. 18:19
A közelmúltban egy magyar férfi meghalt a szlovén Kamniki-Alpokban, miután eltévedt a hegyen, majd kicsúszott, és eltörte a lábát. A párjához még időben odaértek a szlovén hegyimentők, akik a tomboló hóviharban történetük legkockázatosabb akcióját hajtották végre.

A baleset olyan helyen történt, ami nyáron viszonylag jól járható, télen viszont nagyon veszélyes – mondta Pintér László hegymászó, a Mozgásvilág szakújságírója az InfoRádióban. Ez a régió nyáron is igényel valamiféle túrázási jártasságot, vannak ugyanis jól járható túraösvények, de rengeteg komolyabb mászóút is arrafelé.

"Télen viszont egy egészen másfajta közeget kínál sok hóval, jéggel, nehezebben felismerhetők a tereptárgyak, nehezebben találhatók meg a túrajelzések, az ösvények. Nehezebben is járható: vannak olyan szakaszok, amelyeket nyáron lehet akár egy normál túracipővel is teljesíteni, de most télen lehet, hogy akár hágóvasra, jégcsákányra van szükség ahhoz, hogy lehessen rajta közlekedni" – mondta Pintér László, megjegyezve, hogy ez azonban egy tapasztalt túrázónak nem kéne, hogy gondot jelentsen.

Általában a zordabb időjárási körülmények szoktak komolyabb problémát jelenteni.

Ilyen esetekben a leereszkedés helyett érdemes segítséget hívni és megvárni a mentőket – tette hozzá a szakértő.

"Nagyon könnyen átlehet ugyanis jutni egy olyan területre, ahol 70-80 fok meredek, majdnem függőleges sziklafalak vannak, ott egy rossz lépés az halál. Főleg sötétben, hóban, jégben – még ha megfelelő felszerelés is van – az egészen más. Egy felkészült túrázó teljesen másképp reagál erre egyébként, és valószínűleg ő maga pont azt fogja kitalálni, hogy ő megpróbál ebből a szorultabb helyzetéből kijutni, mert azt gondolja, hogy meg lehet oldani, de amikor tényleg ilyen nagyon nehéz terepre kerül az ember, vagy kevésbé tapasztalt, és fogalma nincs, hogy hol van és hogy merre van a lefelé, akkor tényleg a legbölcsebb dolog az, hogy az ember segítséget hív. A hegyimentők a leírásból, vagy akár a telefon jele alapján tudják lokalizálni, és adott esetben 2-3 órán belül ki tudják onnan hozni, míg ha egyedül próbálkozik, segítség nélkül, akkor abból félnapos túlélésért folyó küzdelem kerekedhet" – mondta Pintér László, hangsúlyozva, hogy ilyen szituációban az a bölcsebb, ha az ember hegyimentőt hív.

Tanácsa szerint a túrázók, hegymászók a magas hegyeken télen mindig részletesen tájékozódjanak a várható időjárásról, a terepviszonyokról, a hóhelyzetről és a lavinaveszélyről, gondoskodjanak a megfelelő ruházatról, felszerelésről, innivalóról és élelmiszerről, és ne számítsanak arra, hogy lesz térerő.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Szlovéniai magyar hegymászóbaleset – Pintér László
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást