Nyitókép: Populous via Getty Images

Dénes Ferenc a szaúdi vb-rendezésről: a FIFA-nak globális céljai vannak

Infostart / InfoRádió - Kalapos Mihály
2024. december 15. 10:50
Sűrű homály fedi a pályázati folyamatot, de a látványtervek és más sportesemények megrendezése alapján igazi gigantikus csúcsesemény lehet a 2034-es szaúd-arábiai labdarúgó-vb – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász, aki arról is beszélt milyen újabb csörték várhatók az európai topklubok, valamint az európai és a nemzetközi szövetség között.

Ahogy arról az Infostart is beszámolt, 2034-ben Szaúd-Arábia lesz a XXV. labdarúgó-világbajnokság házigazdája, így a 2022-es katari vb után ismét az Arab-félsziget egyik országa nyerte el a rendezés jogát. A közel-keleti ország volt az egyetlen pályázó a legnagyobb labdarúgótorna megrendezésére. Ez lesz az első olyan 48 csapatos vb, amelyet egy országban bonyolítanak le.

Dénes Ferenc szerint elképzelhető, hogy azért nem kandidált más ország, mert úgy ítélték meg a szaúdiak bejelentkezése után, hogy nem lenne esélyük a rendezési jog megszerzésére. A sportközgazdász az InfoRádióban elmondta: a hírek szerint Szaúd-Arábia rendkívül jó pályázatot nyújtott be a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségnek (FIFA), és az a cél, hogy a XXI. század legjobb világbajnokságát rendezzék meg. Úgy gondolja, hogy a dzsiddai Forma–1-es versenypályájukat elnézve és a napvilágra került látványtervek alapján erre minden esélyük megvan. Az szinte borítékolható, hogy a stadionok kifogástalanok lesznek és vélhetően olyan infrastruktúrát építenek ki más téren is, amelyre csettinteni fognak a részvevők, vagyis igazi gigantikus csúcseseményre van kilátás.

Dénes Ferenc úgy fogalmazott, Katarhoz hasonlóan Szaúd-Arábia is nagyon akarta, hogy labdarúgó-vb házigazdája lehessen. Nem egyszerűen csak beadott egy pályázatot, hanem szinte mindent ennek rendelt alá az elmúlt években, egyebek mellett diplomáciai téren is komoly lépéseket tett annak érdekében, hogy révbe érjen a FIFA-nál. „Sűrű homály fedi, hogy mit, hogyan és miért csináltak, de a bejelentés megtörtént, ezzel ez a szakasz lezárult” – jegyezte meg a sportközgazdász.

Mint mondta, nyilván geopolitikai háttere is van annak, hogy tizenkét éven belül két arab ország rendezhet labdarúgó-világbajnokságot. Dénes Ferenc szerint jól látszik, hogy

a FIFA elindított egy globalizációs folyamatot, amellyel az Európában körvonalazódó páneurópai törekvésekre, illetve az Európai Szuperligával és a különböző regionális bajnokságokkal kapcsolatos ötletekre ad egyfajta választ.

Azt tapasztalja, hogy a FIFA globális versenyrendszerekben kezdett el gondolkodni, vagyis nemcsak a világbajnoksággal vannak komoly tervei, hanem egyéb nemzetközi bajnoki rendszerek is létrejöhetnek, amire szerinte megérett a világ. A klubvilágbajnokságot például a jövő évtől új formátumban, 32 együttes részvételével rendezik meg, az első házigazda az Egyesült Államok lesz. Nyilván a FIFA sokat profitál az említett országokkal való együttműködésekből, amiért cserébe azt kérik, hogy az ő térségük is lehessen vb-házigazda. Dénes Ferenc szerint teljesen logikus lépés a nemzetközi szövetség részéről, hogy új szereplőket is bevon a körforgásba.

Megint lehet gondolkodni a versenynaptár variálásán

A helyi szigorú törvények miatt már Katar is sok bírálatot kapott a 2022-es vb kapcsán, várhatóan a szaúdiak esetében sem lesz ez másként. A sportközgazdász úgy fogalmazott, a torna megrendezésével nem lesznek gondok emiatt, de ettől „még vannak megoldandó problémák”. Pontos időpontja még nincs a 2034-es vb-nek, de több befolyásoló körülmény is van. Az egyik a ramadán, amely 2034-ben november közepétől december közepéig fog tartani, illetve a muszlimok számára ugyancsak fontos vallási esemény a mekkai zarándoklat. A szaúdiak jelezték is a pályázatukban, hogy a katariakkal ellentétben nem év végén szeretnék megrendezni a vb-t. Dénes Ferenc szerint időben ki kell jelölni az időpontot, hiszen a különböző versenyrendszerek, ligák versenykiírását ennek megfelelően kell majd meghatározni, hogy ne boruljon fel teljesen a rend.

Szaúd-Arábiában az alkohol értékesítése és fogyasztása szigorúan tilos, ami nem egy szurkolóbarát szabályozás, igaz, a 2024-es év elején jelentették be, hogy több mint hetven év után alkoholt árusító boltot nyitnak Rijád diplomáciai negyedében. A katari vb idején egyébként csak az arra kijelölt helyeken lehetett szeszes italokat fogyasztani.

Szaúd-Arábiával kapcsolatban rendre felmerülnek az emberi jogok megsértése körüli problémák is, de Dénes Ferenc szerint

a 2022-es katari vb-hez hasonlóan ismét valamilyen kompromisszumos megoldásra lehet számítani, amivel persze még nem oldódnak meg az említett gondok.

A nagy forróság miatt a nyári időszak sem nagyon jöhet szóba a szaúdi vb-rendezésnél, így egyelőre nagy kérdés, hogy hol találnak majd a versenynaptárban megfelelő időpontot a 2034-es csúcseseménynek. A sportközgazdász megjegyezte: nagy ligák és versenyrendszerek feszülnek egymásnak a futball világában, a Premier League pedig nem csak a sport területén sikeres, hiszen a tíz legfontosabb márka között tartják számon Angliában. Az európai versenyrendszerek közül kiemelte a megreformált Bajnokok Ligáját és felhívta a figyelmet arra is, hogy a különböző válogatottsorozatok is nagy érdeklődést váltanak ki az emberekből, és ezek lebonyolítása üzletileg nagyon sokat hoz a konyhára.

A BL-reform még csak a kezdet

Dénes Ferenc szerint a kiépült infrastruktúra és a logisztikai fejlesztés már lehetőséget ad arra, hogy el lehessen gondolkodni egy világméretű futballrendszer létrehozásában. Úgy gondolja, erről már nem csak elviekben lehet beszélni, most már a gyakorlatban is meg lehetne valósítani. Ugyanakkor vannak bizonyos időkorlátok, amelyek eddig átírták a terveket.

„Nem nagyon lehet ennek más megoldása, minthogy bizonyos hagyományos versenyrendszerek elsorvadnak és újak jönnek majd létre”

– fejtegette.

Hozzátette: ha egy olyan döntés születik a FIFA részéről például a 2034-es vb időpontjának kijelölésekor, ami szembemegy más sorozatok hagyományos lebonyolítási rendjével, és a saját preferenciát helyezi előtérbe a nemzetközi szövetség, akkor elképzelhető, hogy a többi versenyszervező drasztikusabb lépéseket tesz vagy elkezd alternatívákban gondolkodni. Dénes Ferenc emlékeztetett, hogy Florentino Pérez, a Real Madrid elnöke nemrég újra felvetette az Európai Szuperliga bevezetésének ötletét, és nagyon úgy tűnik, hogy nem sikerül egykönnyen félresöpörniük az ellenzőknek. A sportközgazdász szerint egyáltalán nem véletlen, hogy időről időre újra hallunk az Európai Szuperligáról. „A közeljövő nagy kérdése, hogy az európai topklubok saját szervezésű sorozattal fognak operálni, vagy betagozódnak egy globális, elsősorban a FIFA által irányított világrend alá” – elmélkedett Dénes Ferenc.

(A nyitóképen: a 92 ezer férőhelyesre tervezett rijádi Salman Király Stadion látványterve. A Populus által tervezett aréna lehet a 2034-es labdarúgó-világbajnokság egyik helyszíne, és itt rendezhetik majd a megnyitóünnepség mellett a torna döntőjét is.)


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Dénes Ferenc a szaúdi vb-rendezésről: a FIFA-nak globális céljai vannak, akár egy világméretű ligarendszert is létrehozhat
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást