A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) továbbra is előtérbe helyezi a fenntarthatóságot és a költséghatékonyságot, ezért a tervek szerint a szinkronúszás és a vízilabda olimpiai versenyeit ugyanabban a létesítményben bonyolíthatják le a jövőben, ami jelentős mértékben átalakíthatja a programot – mondta a vlv.hu-nak Molnár Tamás, a World Aquatics vízilabda szakbizottságának (WPTC) elnöke.
A jelenlegi rendszerben a szinkronúszás programja hét napig, míg a női és férfi vízilabdatorna tizenhat napig tart az ötkarikás játékokon. A háromszoros olimpiai bajnok tájékoztatása szerint ezért a 2028-as Los Angeles-i játékok szervezői már elkezdték keresni a megoldást, hogyan lehetne összehangolni úgy a versenyeket, hogy egy helyszínen rendezhessék a két szakág küzdelmeit. Felmerült az is, hogy lerövidítik a férfi vízilabdatorna programját, illetve
a részt vevő csapatok számának csökkentésére is érkezett javaslat.
Molnár Tamás hangsúlyozta: a World Aquatics nem ért egyet a létszámcsökkentés ötletével, és ezt az álláspontot képviselik majd a további egyeztetéséken is, azt azonban elismerte, hogy valamilyen reformra szükség lesz. „Jelen pillanatban annak van a legnagyobb valószínűsége, hogy a férfi szakág tizenkét csapatos tornájának lebonyolítási rendje átalakul” – jegyezte meg.
Az egyik lehetséges forgatókönyv szerint
a 2028-as olimpiától a két hatos csoport helyett négy hármas csoportot alakítanak ki.
A csoportkör végén a harmadik helyezettek kiesnének, majd jönnének a negyeddöntők és az elődöntők, végül pedig a finálé. Az 5-8. helyért nem rendeznének meccseket. Az olimpiai bajnoki címhez eddig nyolc mérkőzést kellett lejátszani a férfi tornán, a tervezett változtatás után viszont csak ötöt kellene.
Molnár Tamás szerint sok még a kérdőjel, hiszen az új szisztéma alapján ugyan négy nappal lerövidülne a program, de még így sem férne bele egy hétbe, ezért úgy véli, a megoldást az jelentheti, ha az olimpiai vízilabdatorna programja a mínusz második napon kezdődne – úgy mint a labdarúgás esetében.