A Ferencváros labdarúgócsapata 2019 óta az Európa-ligában háromszor, a Bajnokok Ligájában pedig egyszer jutott főtáblára. A zöld-fehér klub pénteken ezúttal a harmadik számú európai kupasorozat, a Konferencia-liga csoportkörének sorsolásán lehet érdekelt, amennyiben a playoff körben búcsúztatja a Zalgiris Vilniust. Az FTC a litván együttes elleni párharc első, idegenbeli mérkőzésén 4-0-ra nyert, így megnyugtató előnyből várja a csütörtöki, budapesti visszavágót.
A 34-szeres magyar bajnok kasszájába az elmúlt négy évben a 2020-2021-es szezonban folyt be a legnagyobb bevétel, amikor bejutott a legjobb 32 csapat közé a BL-ben és szerzett is egy pontot hazai pályán a Dinamo Kijev ellen a csoportkörben.
A Ferencváros azon az őszön összesen 18,45 millió euróval (7,02 milliárd forinttal) gazdagodott.
2022-ben, azaz az előző idényben még az európai tavaszt is megérték Sztanyiszlav Csercseszov vezetésével, akkor az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) 8,95 millió eurót (3,41 milliárd forintot) utalt a IX. kerületi klubnak az Európa-liga-szereplés után.
A BL-hez képest ötödannyi az EKL rajtpénze
Ha az FTC kiejti a Zalgiris Vilniust, akkor 2,94 millió eurós rajtpénzt már biztosan megkap ezen az őszön is. Összehasonlításképpen: a Bajnokok Ligájában 14,8 millió eurót, míg az Európa-ligában 3,63 millió eurót kapnak a főtáblás csapatok.
Az nb1.hu azt írja az UEFA honlapján elérhető dokumentum alapján, hogy a Ferencváros a BL-selejtező első köréből való kiesés után 150 ezer eurós bánatpénzt is kapott.
Természetesen sok függ a sorsolástól és az ellenfelek kilététől, a ferencvárosi klubvezetés azonban abban reménykedik, hogy az együttes ősszel serényen gyűjtögeti majd a pontokat a Konferencia-liga főtábláján. Ebben a sorozatban persze jóval alacsonyabbak a pénzdíjak a másik kettőhöz képest, de így is állhat majd némi pénz a házhoz.
Egy BL-pontszerzés is többet ér a Konferencia-liga megnyerésénél
Az nb1.hu ismertette azt is, mennyi pénzt hoz a konyhára egy-egy győzelem a három európai kupasorozatban:
- a Bajnokok Ligájában 2,8 millió euró;
- az Európa-ligában 650 ezer euró;
- a Konferencia-ligában pedig 500 ezer euró jár a csapatoknak a 3 ponton felül.
Az EKL-ben a döntetlenért 166 ezer eurót fizetnek. Ugyanebben a sorozatban a csoport megnyeréséért 650 ezer, a második helyért 325 ezer eurót ad az UEFA.
A Fradi tavaly 1,1 millió euróval gazdagodott azzal, hogy csoportja élén zárt az Európa-ligában.
Az EKL-csoportkörből továbblépő klubok az említett összegen felül hozzájutnak még 300 ezer euróhoz is. A legjobb 16 közé kerülésért 600 ezret (BL: 9,6 millió, EL: 1,2 millió), a negyeddöntőért egymilliót, az elődöntőért kétmilliót, a döntőért 3 milliót, a végső győzelemért további 2 milliót utalnak.
Ezzel szemben a Bajnokok Ligájában több mint ötször annyi összeg, 15,5 millió jár a fináléért, az Európa-ligában pedig 4,6 millió üti a markát annak a két csapatnak, amely döntőbe jut.
A végső győzelemért a BL-ben további 4,5 millió, míg az EL-ben 4 millió euró jár.
Az egyes klubok a koefficiens-pontjaik alapján további bevételre számíthatnak az európai kupaporondon, tavaly ez az összeg az FTC esetében 924 ezer euró volt az EL-ben. A 32 csoportkörös EKL-csapat közül a legjobb értékkel rendelkező együttes 1,42 millió eurót kap, a legrosszabb pedig 44 500 eurót. Kubatov Gábor, az FTC elnöke márciusban egy Facebook-posztban arról számolt be, hogy a klub valamennyi juttatást figyelembe véve 9,48 millió eurós (körülbelül 3,7 milliárd forintos) bevételre tett szert az európai kupák 2022-2023-as idényében.
Szabados Gábor sportközgazdász azt nyilatkozta az nb1.hu-nak, hogy a Fradit kiejtő KÍ Klaksvík nagyon sok pénzt kereshet ősszel, még akkor is, ha végül csak a Konferencia-ligában lenne főtáblás. A feröeriek az FTC-hez képest jóval nagyobb összeget kaphatnak, mivel a BL-selejtezőben két csapatot is búcsúztattak.
„A Fradi idén rögtön az első fordulóban kiesett a BL-ből, ami a létező legrosszabb forgatókönyv, a lehető legtöbb pénzt bukták el ezzel a zöld-fehérek”
– tette hozzá Szabados Gábor.
A Világgazdaság májusban azt írta, hogy a nemzetközi kupaszereplésnek, valamint a játékoseladásoknak köszönhetően az FTC Labdarúgó Zrt. eszközei a 2022-es naptári évben meghaladták a 17 milliárd forintot, az adózott eredmény, tehát
a nyereség pedig több mint 1,3 milliárd forint volt.
Pénzügyi téren ennél jobb évet csak 2020-ban zárt a klub, amikor BL-főtáblás lett.
Tavaly a nettó árbevételük 6,62 milliárd forint volt, míg az egyéb bevételek rubrikába 10,6 milliárd forintos összeg került. A Ferencváros személyi jellegű ráfordításai egyébként tavaly kétmilliárd forinttal (7,44-ről 9,45 milliárdra) emelkedtek a 2021-es évhez képest.