A kapitány arról számolt be, hogy menetrend szerint zajlik az alapozás és készülnek a rövid pályás országos bajnokságra a versenyzők, illetve a két érintett, Jakabos Zsuzsa és Szabó Szebasztián a rövid pályás világbajnokságra.
„De nem lehet elhallgatni, hogy a körülmények bizonytalanok” – fűzte hozzá Sós Csaba. „A COVID miatt nemcsak halasztva volt egy évvel a tokiói olimpia, hanem egy évvel közelebb is került ezáltal a párizsi olimpia. Két éven belül vagyunk,
2023 és 2024 pokoli lesz a torlódó versenyek miatt. Most van tisztán időnk arra, hogy felkészüljünk, reméljük, lesz módunk rá,
és ki tudjuk használni a lehetőséget” – mondta a válogatott szövetségi kapitánya.
Sós Csaba kiemelte, hogy Verrasztó Dávid igen korán munkába állt, „ez kortól független” – utalt arra, hogy a kétszeres vb-ezüstérmes vegyesúszó már 34 éves. A stabil válogatottak elkezdtek dolgozni legkésőbb október elején.
Beszélt Hosszú Katinkáról is: „Nem térnék rá ki külön. Férjhez ment,
a nászút után az ember nem azzal kezdi, hogy akkor hogy áll most a felkészüléssel,
de ő is készül a versenyekre.”
A bizonytalansággal kapcsolatban elmondta, hogy a helyzetet megértik (mármint azt, hogy a felszökő energiaárak miatt több létesítmény bezár a télre, illetve hőmérsékletet csökkentenek a medencevíznél), de abban érdekeltek, hogy a felkészülések zavartalanul folytatódhassanak, hozzátéve, hogy itt nemcsak a felnőtt élversenyzőkről van szó, hanem annál jóval szélesebb bázisról, így jóval több úszóról.
„A COVID-nak is volt olyan hatása, amelyről nem nagyon beszélünk még, de két-három év múlva lesz ez rendkívül kifejezett az utánpótlásversenyeken. Szóval olyan korosztály, ahol mondjuk egy régióból kétszáz-kétszázötvenen indultak egy országos seregszemlén, idén az negyven-ötven főre zsugorodott.
A járvány utóhatásai most kezdenek igazán markánsan megjelenni, most egy újabb válság küszöbén vagyunk, egyelőre azt tudom mondani, hogy reménykedünk”
– mondta Sós Csaba. Arról is beszélt, hogy amikor olyan égető társadalmi kérdések válnak mindennaposság, mint most, akkor érthetően nem az az elsődleges, hogy ők milyen minőségben úsznak, de törekszenek a legmagasabb színvonalra.
Egy úszó büntetlenül keveset hagyhat ki, „gyakorlatilag semmit” – szögezte le az InfoRádióban a kapitány.
„A speciális közeg miatt, a vízérzékelés finomság és speciális jellege miatt olyan, mint labdajátékosoknál: pár napig nem labdázik, abban a pillanatban elveszti az igazán speciális ügyességét – mondta Sós Csaba. – Gyakorlatilag ez a sportág a kihagyást nem tűri, inkább eltűri azt, hogy valaki tartósan gyengébben dolgozik. A betegség vagy a kihagyás súlyosan visszaüt más sportágakban is, de a vízben különösen.”
A teljes interjú meghallgatható az InfoRádió Vegyesúszás című műsorában ide kattintva.