Nyitókép: Giampiero Sposito/Getty Images

Új lapot húztak Novak Djokovic ügyvédei, a sportoló közben őrizetbe került

Infostart
2022. január 15. 10:16
Jogi csapatával tovább küzdenek azért, hogy ideiglenes engedéllyel játszhasson az Australian Openen, de szorít az idő. Kiderült az is, milyen indokkal vonták vissza a vízumát és mivel fellebbeztek az ügyvédei.

Bár hivatalos bejelentés még nincs, tudósítók kiszúrták, hogy Novak Djokovic autóval visszatért ügyvédeitől a Park Hotelben található, a kiutasítottak számára fenntartott Carlton fogolytáborba, ahol vízumának első törlése után fogva tartották. Sajtóbeszámolók szerint nyugodtan ült a hátsó ülésen, zöld tréningszettben, fehér arcmaszkban. Az ausztrál hírügynökség, valamint BBC és a CNN azt írja, ismét idegenrendészeti őrizetbe vették.

Arról, hogy indulhat-e az Australian Open teniszversenyen, vasárnap dönt a bíróság, ugyanis a 34 éves sportoló és jogi csapata megpróbálja fellebbezéssel hatályon kívül helyezni az Alex Hawke bevándorlási miniszter által kiadott vízumtörlési és kitoloncolási parancsot.

Djokovic ügyvédei azt kérték, hogy védencük ügyét vasárnap a három bíróból álló teljes tanács tárgyalja, ahelyett, hogy egyetlen bíró döntsön – még úgy is, hogy a teljes tanács ítélete ellen már nem lehet fellebbezni. Erre amúgy idejük se lenne, hiszen

a szerb sportolónak hétfőn már pályára kellene lépnie,

hogy a nyitókörben összecsapjon szerb honfitársával, ugyanis a sorsoláson Miomir Kecmanovicot kapta ellenfélnek.

Az Australian Open szervezői egyúttal közölték, hogy készek változtatni a főtáblán, ha Djokovicék utolsó kísérlete a bíróságon kudarcot vallana. Amennyiben a szerb teniszsztár nem indulhat, Daniil Medvegyev lesz az első kiemelt. Ha pedig bíróság szerint jogszerű a vízummegvonás és a kitoloncolás, Djokovic a törvények alapján a következő három évben nem léphet be Ausztráliába.

Kiderült, milyen indoklással fellebbeznek

Korábban, ausztrál idő szerint szombat délelőtt az ügyvédek rövid eljárási meghallgatást tartottak David O'Callaghan bíró előtt a Szövetségi Bíróságon, miután oda került az ügy a körzeti bíróságról péntek este.

A szövetségi bíróság által szombaton kiadott 268 oldalas dokumentumban részletesen szerepel, hogy Alex Hawke miniszter miért döntött Novak Djokovic vízumának visszavonása mellett. Az indoklás szerint a – korábban oltásellenes kijelentéseket tevő – szerb játékos jelenléte a versenyen egyrészt arra ösztönözheti a lakosokat, hogy figyelmen kívül hagyják a koronavírus miatt bevezetett izolációs és távolságtartási előírásokat, másrészt elősegítheti az "oltásellenes hangulatot".

Djokovic ügyvédei határozottan elutasították fellebbezésükben az indoklást, mondván, a miniszter nem hivatkozott semmilyen bizonyítékra, amely alátámasztaná álláspontját. Azzal érveltek, hogy Djokovic kiutasítása hasonló oltásellenes érzelmeket gerjeszthet.

Aleksandar Vucic szerb elnök korábban azzal vádolta meg az ausztrál kormányt, hogy "zaklatja" és "bántalmazza" Djokovicot, és arra utalt, hogy a választások előtt politikai pontszerzésbe kezdett. Scott Morrison miniszterelnök azonban kitart amellett, hogy Djokovic vízumtörlését a közérdek érdekében hajtották végre.

Vasárnap helyi idő szerint 8 órakor Djokovicnak a bevándorlási hatóság előtt kell megjelennie meghallgatásra, majd 10 és 14 óra között felkészülhet ügyvédeivel az utána következő bírósági meghallgatásra. Azon dől el végleg, hogy elindulhat-e az Australian Openen.

Úgy tűnik, megszegett egyes szabályokat

A húszszoros Grand Slam-tornagyőztes Djokovic múlt szerdán érkezett Melbourne-be, de a repülőtéren nem engedték be az országba, visszavonták belépési engedélyét, majd egy kiutasítottak számára fenntartott hotelben szállásolták el addig, míg hétfőn bírósági döntés nyomán visszakapta vízumát. Az AAP információi szerint oda került vissza szombaton a játékos.

A 34 éves sztár korábban oltásszkeptikus kijelentéseket tett, így Ausztráliába érkezése óriási felháborodást váltott ki, mivel felmerült a gyanú, hogy kivételeztek vele. A játékos ügyvédei olyan iratokat tettek közzé, amelyek szerint novemberben megkapta a beutazáshoz szükséges vízumot, december 30-án pedig az orvosi mentességről szóló igazolást is. Utóbbit annak alapján, hogy december 16-án pozitív tesztet szolgáltatott – igaz, nem vonult karanténba, interjút adott egy lapnak, és egy gyerekek számára rendezett nyilvános eseményen is részt vett maszk nélkül.

Az is élénk tiltakozást váltott ki Ausztráliában, hogy fotók és videók alapján a Monacóban élő Djokovic az ausztráliai utazását megelőző 14 napban Szerbiában és Spanyolországban is tartózkodott, miközben nyilatkozatában nem volt a válasz arra a kérdésre, hogy a melbourne-i útját megelőző két hétben járt-e külföldön. Ezért ügynökét okolta.