A 33 éves Djokovic eddigi hat melbourne-i meccsén összesen öt szettet vesztett, és többször is panaszkodott hasfalhúzódására, de az utóbbi két találkozóján már újra csúcsformában játszott. A fináléig 100 ászt ütött – vélhetően edzője, a volt szervakirály Goran Ivanisevic hatására –, valamint 1005 percet töltött a pályán, mindkét adat egyéni csúcsa az AO-n. A 28. döntőjében 18. Grand Slam-serlegét elnyerő belgrádi teniszező pazar statisztikákkal büszkélkedhet az Australian Openen, ahol az elődöntőkben és döntőkben 17/0 volt a győzelmi mérlege. Ráadásul annak a tudatában léphetett pályára, hogy biztosan megdönti márciusban Roger Federer rekordját a férfi tenisz-világranglista élén, amikor 311. hete vezeti majd az ATP-rangsort.
A 25 éves moszkvai ellenfél a 2019-es US Open után második GS-fináléjára készült – New Yorkban öt szettben kapott ki Rafael Nadaltól –, és önbizalmát növelhette, hogy sorozatban 20 győztes mérkőzésnél tartott, melyekből 12-t top 10-es ellenfelekkel szemben nyert meg. Az idei AO-n emellett mindössze két szettet vesztett.
Ami a két finalista egymás elleni mérlegét illeti, Djokovic 2017 óta 4–3-ra vezetett párharcukban, ugyanakkor az utóbbi négy összecsapásukon háromszor Danyiil Szergejevics Medvegyev nyert.
A nyolcadik csata – amelyre a koronavírus-járvány miatt csak 7500 nézőt engedtek be – Djokovic 101. ászával indult és a brékjével folytatódott (3:0), az ellenfél az első három gémben összesen három pontot nyert. Az orosz magára talált, visszabrékelt, és kiegyenlített lett a meccs, amelyben szép számmal akadtak 20 ütéses labdamenetek is. Medvegyev 5:6-nál ismét elbukta a szerváját, ami már a szettjébe került.
A kihívó a folytatásban a vártnál kisebb ellenállást fejtett ki, háromszor is elvesztette az adogatását, 2:5-nél dühében az ütőjét is összetörte. Az orosz kétszettes hátrányban már erőtlenebbül és több hibával küzdött, így ezúttal nem volt esélye arra a bravúrra, amelyet a 2019-es US Open-fináléban bemutatott, amikor két elbukott játszma után egyenlíteni tudott Rafael Nadal ellen. A szerb sztár sorozatban harmadszor ünnepelhetett a Rod Laver Arenában, és az utóbbi tíz GS-versenyből hatodszor nem talált legyőzőre.
"Nagyon sok vegyes érzés kavarog bennem arról az egy hónapról, ami itt velünk, teniszezőkkel Ausztráliában történt, de azt hiszem, hogyha a végén mérleget készítünk, akkor azt tudjuk mondani, ez egy sikeresen szervezett bajnokság volt" – nyilatkozta. A szerb kiválóság nem feledkezett meg döntős ellenfeléről sem.
"Nagyon kedvelem Danyiilt, mint ember a pályán kívül mindig barátságos. A pályán pedig határozottan az egyik legkeményebb ellenfél, aki ellen valaha játszottam. Idő kérdése, mikor nyer Grand Slam-tornát, de ha nem bánja, akkor még várjon rá néhány évet" – tette hozzá tréfásan.
A vesztes Medvegyev ugyanakkor csalódottan nyilatkozott, hangsúlyozta: egy teniszezőnek soha nem könnyű értékelni egy meccset, ami számára egy vesztes Grand Slam-döntő volt. Ezt követően ígéretet tett arra vonatkozóan, hogy a jövőben mindent elkövet annak érdekében, hogy még jobb teljesítményre legyen képes. Majd felelevenítette: amikor az 500-600. hely környékén volt a világranglistán, lehetősége adódott, hogy Monacóban gyakoroljon a világranglistán már akkor is legjobb Djokoviccsal. Miközben ő olyan megszeppent volt, hogy beszélni sem mert a példaképhez, addig őszinte meglepetésére a szerb rendkívül közvetlenül és nagyon barátságos viselkedett vele.
"És azóta sem változott semmit, én meg közben a 600. helyről feljöttem a negyedikre a ranglistán. Nagyszerű sportoló, nagyszerű ember. Gratulálok" – mondta.
A 82. tornagyőzelmét begyűjtő Djokovic pályafutása 18. Grand Slam-trófeája – a Norman Brookes Challenge Kupa – mellé 2,75 millió ausztrál dollárt (619 millió forint) kapott. A GS-diadalok számában csak az egyaránt 20-nál tartó Nadal és Federer áll előtte.
Novak Djokovic (szerb, 1.)-Danyiil Medvegyev (orosz, 4.) 7:5, 6:2, 6:2