"Optimista vagyok az utánpótlás helyzetét és a jövőjét nézve is. Egyrészt sok országban továbbra sem tudnak a gyerekek játszani, itthon azonban biztosítottak a feltételek. Másrészt tudatosan alakítjuk ki a korosztályos válogatottakat és a bajnokságokat, ahogy a klubokban is magas szintű munka folyik. Minden jel arra mutat, hogy az utánpótlás felfelé ívelő pályán van" - összegzett az InfoRádiónak adott interjújában Sydney olimpiai bajnoka.
Székely Bulcsú ugyanakkor arra is kitért, hogy mindent nem lehet aprópénzre váltani, ha lesznek világversenyek, azok sem adnak teljes képet egy-egy ország utánpótlásáról, a szakmai munka minőségéről.
"Ezen a szinten
egy-egy kivételes képességű játékosnak még nagyobb a szerepe.
Fontos visszajelzést ad egy kiemelt torna, és minden világversenyen jól szeretnénk szerepelni, de a fő cél a felnőtt válogatott erősítése, hogy az olimpiai aranyérmek száma nőni tudjon" - fejtette ki.
Hogy a fiatalok közül kik lehetnek esélyesek a 2024-es párizsi keretbe kerülésre, az számos tényezőtől függ: a mindenkori felnőtt válogatott kapitány elképzeléseitől a válogatott addigi összetételén át magukig a feltörekvő játékosokig.
"Most is több fiatal játszik a felnőtt ob I-ben meghatározó szerepben, így joggal bizakodhatunk. Szép számmal vannak olyanok, akik Párizsra kiharcolhatják a válogatottságot. Kijelenthető, hogy
a két felnőtt kapitánynak megvan a merítési lehetősége.
Ahogy Kemény Dénes korábbi kapitány is megfogalmazta: neki az a legjobb probléma, ha egy posztra van két jó játékosa, egy fiatal és egy rutinosabb, nem pedig keresgélni kell az adott pozícióra" - emlékeztetett.
Az InfoRádiónak adott nagyinterjúban Székely Bulcsú beszélt a sportágban dolgozók hozzáállásáról is.
"Az, hogy az előző olimpiákhoz hasonlóan mindkét válogatott kijutott Tokióba is, az egész magyar vízilabdasport sikerét és erejét jelzi. Egyszerre felelősség és óriási motiváció a szakmában dolgozóknak. Ha meglátogatunk egy klubot, az ifi és a junior csapatoknál is mindenki azért dolgozik, hogy felnőtt válogatott legyen,
ha pedig a gyerekeket megkérdezzük a céljukról, 95 százalékuk olimpiai bajnok akar lenni"
- mondta az utánpótlás-bizottság vezetője.
Részletesen megvilágította a fiú utánpótlás-bajnokság rendszerét.
"A három korcsoportban zajló ob I lebonyolítása már az előző idényre megújult, de a járvány miatt a 2019/2020-as szezont félbe kellett szakítani, így éppen a legfontosabb kérdésekre nem kaphattunk választ. Ebben a rendszerben nem két kört játszik mindenki mindenkivel, hanem összesen négy szakaszból áll a bajnokság, a másodikban az első és a második nyolc küzd meg egymással, és ennek végéig a klubátlag alapján alakul ki a folytatásról döntő tabella. A harmadik szakaszban már a három korosztály csapatainak eredményeit külön számoljuk, minden korosztályban az alsóház legjobb négy csapata a két győzelemig tartó párharcban visszavághat, és kiharcolhatja a legjobb nyolc közé jutást, majd a nyolcas rájátszás egy klasszikus helyosztó szakasz csapatonként három meccsel" - mutatta be a sorozatot.
Bár ez a szisztéma bonyolultabb a korábbinál, több az éles meccs, hiszen az első két szakasz után még 12 klub csapatainak marad több-kevesebb esélye a bajnoki címre.
"Félve indítottuk a rendszert, de a szakma támogatta az elképzelést, nagy az egység. A gyerekek már itt szokják azt a fajta terhelést, amellyel aztán a válogatott tornákon is találkozhatnak. Ráadásul
nem vész el idő előtt a motiváció,
érdekes meccsek vannak. A három korosztály egész évben együtt utazik, de benne van a pakliban, hogy mivel az első két szakaszban még ezek összetett kluberedményét számoljuk, egy erős korosztályos csapat utána az alsóházból harcolhatja ki a legjobbak közé kerülést" - mondta el Székely Bulcsú.
Megjegyezte, hogy a rendszert egészében nyárra lehet értékelni, és igaz, hogy számolnak a klubok, de
nem kell matekzsenit vagy főstratégát tartani a sikeres szerepléshez.
"Mindenki nyerni akar, enélkül nincs is értelme a sportnak, de akkor sincs tragédia, ha valaki kikap, mert még a harmadik szakaszban is vissza lehet zárkózni. Az alapfeladat, hogy a gyerekek szeressék meg a mozgást és a sportágat, akinek pedig kellő tehetsége és szorgalma van, azt az álmai eléréséhez kell segíteni, minden támogatást meg kell adni. Azért dolgozunk, hogy a munkánk 5-10 év múlva hozzon eredményt" - zárta szavait Székely Bulcsú.