Szabó Tünde sportért felelős államtitkár a sajtóeseményen kiemelte, hogy egy nehéz év után mindenki az újratervezés időszakát éli. Elmondta, hogy tavaly mintegy 150 nemzetközi sportesemény lett volna Magyarországon, ezek kétharmada a koronavírus-járvány miatt nem valósulhatott meg.
"Nagy öröm viszont, hogy a világkupa végül kvalifikációs eseménnyé változott, amely nagy lehetőség a sportolóink számára. Az elmúlt időszakban sikeresnek mondható intézkedéseket hoztunk, a sportolók érzékelhették, hogy nem maradtak egyedül" - fogalmazott Szabó Tünde, hangsúlyozva, hogy a kormány oldaláról támogatják a célok megvalósítását, és
szeretnék, ha a riói sikerek Tokióban is megismétlődnének.
Schmidt Gábor, az MKKSZ elnöke úgy fogalmazott, hogy 2020 az újratervezés éve volt, de szerinte a sportáguk ezt az akadályt is jól vette, a vezetőség pedig mindent elkövetett annak érdekében, hogy a versenyzők formáját átmentse az idei esztendőre.
"Idén 80 éves a Magyar Kajak-Kenu Szövetség, és eddig pontosan 80 olimpiai érmet szereztünk.
Tokióban is szeretnénk a sportág hagyományaihoz méltóan szerepelni, a felkészülés zökkenőmentesen halad" - jelentette ki Schmidt Gábor, aki kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy a májusi, Maty-éri dupla verseny költségvetése 250 millió forint, a két regattára pedig óriási az érdeklődés a világ minden részéről, az előzetes számítások szerint ezer felett lesz a résztvevők száma.
"Mondhatjuk, hogy Szegedre már hazajár a világ. Az olimpia előtt ez lesz az utolsó nagy megmérettetés, ezért érthető, hogy nagyon nagy az érdeklődés. Erős mezőny várható, de mi készen állunk, és reménykedünk a további kvótaszerzésben" - tette hozzá.
A magyar válogatott a 2019-es, ugyancsak szegedi világbajnokságon 13 tokiói indulási jogot gyűjtött.
"Még öt kvótát szerezhetünk, ezek közül szerintem négyre van reális esélyünk
- fogalmazott Hüttner Csaba, szövetségi kapitány. A szakember elárulta, hogy a válogatott tagjai között is akadtak koronavírusosak, de jelenleg nincs fertőzött a sportolók között. Az edzőtáborokban - Dél-Afrikában, Portugáliában, Horvátországban - a versenyzők szeparáltan készülnek, és a vezetőség mindent elkövet azért, hogy biztosítsa a megfelelő körülményeket.
Weisz Róbert, a parakenu válogatott szövetségi kapitánya kiemelte, hogy kevés olyan sportág van, amelyben az épek és a fogyatékkal élők közös sajtótájékoztatón számolhatnak be a helyzetükről, szerinte az MKKSZ követendő példa lehet ezen a téren. A szakág számára a sikeres paralimpiai szereplés a legfontosabb idén, jelenleg három kvótájuk van, de bíznak abban, hogy Szegeden továbbiakat - egyet vagy kettőt - tudnak gyűjteni.