A tervek szerint 2022-től új formátumú öttusaversenyeket rendeznének. Két fontos változás várható, az egyik, hogy kieséses rendszerű lesz, a másik, hogy az egyes számok között még jobban lerövidül az idő.
"Ezektől a változásoktól nem lesz nézhetőbb a sportág. Tudomásul kell venni, hogy az öttusát sosem fogják 200 országban űzni" – vélekedett az InfoRádióban Fábián László olimpiai és világbajnok öttusázó, a MOB sportigazgatója.
Nem kertel, "vegyesek az érzelmei" mint a tradicionális öttusában nevelkedő, majd abban versenyző sportolónak.
"Ez a triatlonszerű összekötés kicsit nehezen emészthető számomra" – értelmezte a folyamatot. A Nemzetközi Öttusaszövetség úgy gondolja, hogy attól lesz nézhető a sportág, hogy a korábbi időkben 5, 4, majd 2, aztán 1 napos versenyt megpróbálja másfél-két órába sűríteni; ismert tény ugyanis, hogy körülbelül ennyi időt tud egy ültő helyében megtekinteni egy néző akár tévé előtt, akár helyszínen, de Fábián László szerint ez a sportág a rövidítéstől nem lesz "érthetőbb".
"Ennek a sportágnak az az üzenete, hogy egy olyan ember küzd saját magával, illetve a versenytársaival, aki sokrétű, fizikailag és technikailag is" – ecsetelte a sportági legenda.
Hogy az öttusa mint sportág körül "valami nincs rendben", az már szerinte az 1992-es, barcelonai olimpia óta tart, hisz azóta folyamatos a szabályok változása,
"szinte csoda, hogy van ehhez türelme a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak".
Fábián László máshonnan is közelítené az öttusa olimpiai programon tartását: mivel mind az öt sportága jelen van az olimpián, nem is kerülne plusz pénzbe a szervezőknek, csak úgy kellene a viadalait szervezni, hogy a létesítmények üres idejében használják a versenyszámokra az öttusázók. Egyedül a lovak bérlete a költség.
"Ha ez megoldható lenne, már nagyobb kedve lenne műsoron tartani egy olimpiaszervezőnek az öttusát, már csak a tradíció miatt is" – fűzte hozzá Fábián László.