Az insidethegames.biz olimpiai hírportál beszámolója szerint a német sportvezető a nemzetközi békenap alkalmából videoüzenetben közölte: a sport az emberek egyesítésével járul hozzá a békéhez.
„A mai olimpiai játékok az egyetlen olyan esemény, amely valóban képes összehozni az egész világot. A sportolók ugyanazon kvalifikációs szabályok teljesítésével érkeznek az olimpiára, ahol mindannyian egyenlőek, diszkrimináció nélkül” – emelte ki Bach.
A pandémia miatt elhalasztott 2020-as olimpia kapcsán megjegyezte: a koronavírus utáni világ nagymértékben különbözni fog majd attól, amelyben korábban éltek az emberek. Hozzátette: közös összefogásra és erőfeszítésre van szükség a világon, hogy az emberiség legyőzze ezt a válságot és megakadályozzon egy újat.
„A jövőre halasztott 2020-as tokiói olimpia a remény,
a béke és az emberiség egységének üzenetét küldi a világnak”
– hangsúlyozta.
Az insidethegames.biz emlékeztet rá: az egészségügyi világválság változatlanul veszélyt jelent a tokiói olimpia megrendezésére, miközben mindez a szervezőkre megannyi új terhet ró, miközben a költségvetést több területen csökkenteniük kell. A NOB-nak ugyanakkor a pandémia mellett politikai kérdésekkel is foglalkoznia kell. A szervezet alapszabálya kimondja: az olimpiához kapcsolódó helyszíneken, illetve eseményeken semmiféle demonstráció, politikai, vallási vagy faji jellegű megnyilvánulás nem engedélyezett. Az elmúlt hónapokban azonban George Floyd halála kapcsán az Egyesült Államokból kiindulva
a sport területén is jellemzővé váltak a rasszizmus elleni tüntetések.
Az Egyesült Államok Olimpiai Bizottsága, illetve a paralimpikonok testülete a szabály megszüntetését szorgalmazza. A NOB-ot továbbá kritika érte az iráni birkózó, Navid Afkari kivégzése utáni reakciója miatt is. Több szervezet szerint Iránt ki kellene zárni a NOB-ból. A mozgalom megosztottsága ellenére Bach a szolidaritást emelte ki üzenetében.
„A szolidaritás nem csupán egymás tiszteletben tartása, hanem egymás segítése és egyetlen közösségként való megjelenés. A sportolók ezt a nemzeti olimpiai bizottságok és a NOB segítségével együtt tehetik meg. A NOB nemcsak az olimpiai játékok megszervezésével támogatja ezt, hanem azzal, hogy bevételeinek 90 százalékát a sport fejlesztésére fordítja világszerte” – mondta.
Bach kiemelte a sportmozgalom három legfőbb olyan pillanatát, amely a világbékét szolgálta. Ezek között szerepelt a 2018-as, phjongcshangi téli olimpián rajthoz álló közös koreai csapat, az 1995-ös rögbi-világbajnokság a Dél-afrikai Köztársaságban – amely az apartheid rendszer bukását követően az első nagy sportesemény volt az országban –, valamint a menekültekből álló olimpiai csapat életre hívása, amely a NOB érdeme.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!