2020-ban nagyon sok feladat vár a sportvezetésre - fejtette ki a sportért felelős államtitkár hétvégi évnyitó sajtótájékoztatóján. Szabó Tünde kiemelte: biztos abban, hogy a magyar sport idén is az eddigi sikeres pályán fog haladni.
Azért emelték meg több mint egymilliárd forinttal az olimpiai felkészülésre szánt támogatást, hogy a versenyzőknek és az őket felkészítő szakembereknek kizárólag az előttük álló feladatokra kelljen koncentrálniuk. A doppingellenes feladatok ellátására szánt plusz 100 milliónak köszönhetően idén állami finanszírozásból 1500-nál is több ellenőrzést fognak elvégezni a magyar sportolóknál.
A tokiói olimpiáról szólva megjegyezte, hogy
a magyar sportolók eddig 58 kvótát szereztek,
de biztos abban, hogy ez a szám a emelkedni fog, mert jelentős események vannak még hátra. A magyar létszámot a csapatsportágak is növelni is tudják még - erre esélye van a Duna Arénában vasárnap kezdődött vízilabda Európa-bajnokságon szereplő férfi és női vízilabda-válogatottnak, valamint a márciusi győri kvalifikációs tornán résztvevő női kézilabda-válogatottnak.
Kiemelt események
Ebben az évben csaknem 140 hazai rendezésű nemzetközi sporteseményt támogat a kormány, ezek között a már említett vízilabda és kézilabda mellett birkózásban és úszásban is olimpiai kvalifikációs versenynek ad otthont az ország. A kiemelt események közé sorolta még az államtitkár
- a karatésok februári kadét, junior és U21-es Európa-bajnokságát,
- a tavasszal a Papp László Budapest Sportarénában sorra kerülő női tenisz Fed-kupa-döntőt, amelyen rendezőként vehet részt a magyar válogatott,
- az áprilisi túraautó világkupát, továbbá
- a kamion Eb-t, amelynek a Hungaroring ad otthont, akárcsak
- a nyári Forma-1-es futamnak.
"Májusban újabb sporttörténelmi esemény következik, hiszen mi rendezzük a több mint százéves múlttal rendelkező Giro d'Italia kerékpáros körverseny első három szakaszát, amely remek alkalom arra is, hogy megmutassuk hazánkat, a szép tájainkat a versenyt tévén követő több millió nézőnek, egyúttal ezzel erősíthetjük majd a kerékpársportot, az élsport és a szabadidőport területén" - fogalmazott az államtitkár.
Nem hagyta ki a felsorolásból egykori sportága, az úszás Európa-bajnokságát sem, amely május 11-én kezdődik a Duna Arénában, előtte pedig Budapesten tartja tisztújító kongresszusát az európai úszószövetség, a LEN.
Motiváció a fiataloknak
A kiemelt nemzetközi sportesemények megrendezésének pozitív gazdasági, turisztikai és országimázshatásain túl azt is megemlítette, hogy ezek a versenyek hatalmas motivációt jelentenek az utánpótláskorú sportolóknak, és hatásukra már eddig is több magyar fiatal zárkózott fel a világ élmezőnyéhez. Mások mellett a 19 évesen világcsúccsal világbajnokságot nyerő Milák Kristófot, a 22 évesen nyíltvízi vb-aranyérmes Rasovszky Kristófot és a 21 esztendősen Budapesten párbajtőrben világbajnoki címet szerző Siklósi Gergelyt nevezte meg.