Már 4-5 éves kortól meg lehet tanítani sakkozni a gyermekeket, akiknek ezáltal a személyiségük is fejlődhet – mondta Polgár Judit az InfoRádió Aréna című, október 12-ei műsorában.
Minden idők legjobb női sakkozója kiemelte: Ha a gyerek megtanul rendszerben gondolkodni, az a mindennapi életben is stabilitást adhat neki.
"Úgy van rákényszerítve a gyerek, hogy döntést hozzon, hogy nem feltétlenül veszi észre vagy nem éli meg tehernek."
A gyerekek a sakktáblán jásztva pozitív és negatív visszacsatolást is kapnak – tette hozzá Polgár Judit, aki ezt azért tartja fontosnak, mert ezzel megtanulják, hogy a döntéseiknek következménye van.
"Fontos, hogy a gyerekek pozitív visszacsatolást kapjanak akkor, amikor megérdemlik. A sakktáblán pedig sok olyan dolgot megtanulnak, amire az életben is szükségük van, jobban el tudják viselni a vereséget, jobban értékelik a győzelmet, tisztelik a szabályokat."
A magyar sakkozást évtizedeken át a világ minden táján nagy tisztelettel figyelték – fogalmazott.
"Igazából a mai napig ott vagyunk, csak az utóbbi évtizedekben nagyon el voltak kényeztetve a sakkrajongók. 2014-ben nyertünk utoljára érmet csapat-világbajnokságon. De azért most van egy Rapport Richárdunk, és én úgy gondolom, hogy rá
büszkének is kell lennünk.
Sosem lehet tudni, ő előrébb is juthat a legjobb húszon belül."
Polgár Judit hozzátette: a mesterséges intelligencia, vagyis a számítógépes elemzőprogramok átformálták a sportágat.
A teljes beszélgetést alább megtekintheti, meghallgathatja.