Nagy hullámokat vert a vizes-vb helyszínén és a világsajtóban is az ausztrál Mack Horton akciója, aki a 400 méteres gyorsúszás díjátadóján nem állt fel a dobogóra a szerinte doppingoló kínai győztes, Szun Jang mellé.
Hargitay András korábbi magyar úszó szövetségi kapitány szerint, ha mindenféle doppingolás mellett, illetve ellenére is úszhat a szabály szerint, akkor lehet ezzel egyet nem érteni, ettől függetlenül el kell fogadni, még ha a szabály esetleg rossz is.
"Szun Jang nem egy kellemes ember, több botránya is volt, nehéz a helyzet így is; a véleményt ki lehet nyilvánítani, más kérdés, hogy ez hogy esik a győztesnek"
- vélekedett az ügyről az InfoRádióban Hargitay András, aki szerint a sportolók is jogosan emelik fel a szavukat, ha valami szerintük nem stimmel.
Mindent egybevéve
a példátlan tiltakozást pozitívan értékeli,
mert ez jelzés a FINA felé, hogy valamit lépni kell.
Az ő idejében az NDK-úszónőkre mindenki azt mondta, hogy doppingol, de senki nem tudta bebizonyítani, és szólni sem volt lehetőség, a lebukás csak később történt meg, de olyan semmiképp sem volt, hogy valaki az éremátadáskor valahogyan tiltakozott volna.
Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője szerint a WADA hatásköre dönteni arról, ki doppingolt és ki nem, ennek ellenére szerinte
tiltakozni lehet, "sok igazság van benne".
Ő tud példát sportolói tiltakozásról, igaz, az amerikai Lilly King "csak" sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy doppingoló sportolókkal kell megküzdeni, nyilvánvalóan utalva a kínai vetélytársakra.
Szun Jang korábbi doppingügyére kitérve elmondta, egy FINA által megrendelt, versenyen kívüli ellenőrzés során keresték a sportolót, és csak nehezen találták meg, aztán pedig a mintavétel után Szun Jang arra hivatkozva, hogy az ellenőrök nem igazolták magukat kellőképpen,
testőrével széttörette a fiolát, benne a vérmintájával.
A FINA valamilyen nem ismert indokkal felmentette a sportolót, a WADA a Nemzetközi Sportdöntőbíróságnál fellebbezett, itt tart az ügy.